Odlomak

UVOD

Različiti su načini za dobivanje mehaničkog rada. Najrašireniji način je pomoću električnih strojeva. Danas su to svakako asinkroni kavezni i sinkroni elektromotori.
Osnovne prednosti ovih motora su:robusni su, dobro zaštićeni od vanjskih utjecaja i pouzdani, a cijenom prihvatljivi.Dosta dugo je osnovni nedostatak ovih motora bilo upravljanje brzinom vrtnje.Rješenja koja su bila dostupna nudila su više brzinske strojeve sa nekoliko stupnjeva brzine što je bilo nedostatno za sustave koji su zahtijevali kontinuiranu promjenu u širokom rasponu brzina.

Razvojem elektronike a posebno komponenti energetske elektronike taj je problem danas riješen na zadovoljavajući način. Najčešće sredstvo za podešavanje brzine vrtnje, danas su svakako frekventni pretvarači koji otvaraju nova područja primjene.
Razvoj modernih frekvencijskih pretvarača otvara mogućnost gotovo potpune kontrole i upravljanja radom asinkronih i sinkronih motora. Pogodnosti koje ove komponente nude ogledaju se u kontroli (upravljanju) skoro svih električnih i neelektričnih veličina motora,
što omogućuje njihovu primjenu u najzahtjevnijim krugovima upravljanja.

Ovim radom sam nastojao pojasniti građu frekventnog pretvarača. Njegovo priključenje i većim dijelom sam opisao način postavljanja parametara kako bi što bliže pojasnio sve mogućnosti koje nudi ovo rješenje.

 

 
UPOZNAVANJE I RUKOVANJE S OSNOVNIM FUNKCIJAMA FREKVENCIJSKOG PRETVARAČA

Principijelna shema frekvencijskog pretvarača dana je na slici 2.1. Sastoji se od ispravljača na mrežnoj strani, istosmjernog među kruga kojeg čine kondenzator i zavojnica tvoreći niskonaponski filter u sredini, te na motorskoj strani izmjenjivača. Danas je većina izmjenjivača načinjena od IGBT tranzistora i MOSFET-a, jer mogu raditi s puno većim frekvencijama nego tiristori.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari