Odlomak

INFORMATIKA ; INFORMACIJE – SISTEMI (UPRAVLJANJE) .

PITANJA I ODGOVORI :
1) PERIODI INFORMATIZACIJE DRUŠTVA (str. 1 – 4) ;
• Navedite informacijske revolucije koje su se desile tokom razvoja društva ?
a) artikulisani govor (prethodila mu je gestikulacija) ,
b) pismenost (crteži pećinskog čovjeka),
c) period kada je Johanes Gutenberg izumio štampariju,
d) masovno uvođenje i primjena računara.
• Šta je sredinom XV vijeka uticalo na namnožavanje informacija i nagli razvoj znanja ?
Otkrivanje štamparije i pronalazak tehnologije izrade papira, omogućili su relativno jeftinu i masivnu knjigu, što je uticalo na razvoj pismenosti, a prema tome i znanja.
• Šta je glavno obilježje četvrte informacijske revolucije ?
Masovno uvođenje i primjena računara, koji postaju dostupni svugdje. Težište se prebacuje sa ekonomske aktivnosti i tehnoloških promjena, odnosno sa proizvodnje „predmeta“ na obradu informacija. Informaciona ekonomija nije ograničena prirodnim resursima, jer je informacija potpuno obnovljiv resurs.
• Koji je prvi komercijalni proizvod četvrte informacijske revolucije ?
Prije više od 60 godina, proizveden je prvi komercijalni računar (UNIVAC 1),
proizveden 1951god.

2) RAZVOJ NAUČNE MISLI – NAUČNE PARADIGME (str. 5 -7) ;
• Koja su 3 karakteristična perioda u istoriji nauke i naučne misli ?
a) filozofijska paradigma ;
b) mehanicistička paradigma ;
c) entropijska paradigma.
• Koje naučne metode su korištene u okviru filozofijske paradigme ?
Korištene su opservacijske metode koje su se sastojale u opažanju pojedinih problema i pojava, te zatim u detaljnom opisivanju i klasifikaciji onoga što je opaženo, bez mogućnosti objašnjenja razloga i zakonitosti ovih pojava.
• Šta je entropijska paradigma i koje su karakteristike ovog okvira naučne misli ?
Nastaje na tekovinama razvoja termodinamike, odnosno njenih zakona, a karakterišu je upravo ti zakoni.
• Šta je entropija ?
Je mjera organizovanosti, odnosno reda ili nereda u sistemu. Ona je prirodna težnja svakog sistema da iz stanja reda ili organizovanosti pređe u stanje nereda. Ona je i mjera našeg nepoznavanja ishoda nekog slučajnog događaja. Suprotna je od informacije.
• Objaniste odnos i zavisnost između entropije i informacije ?
Kao što je informacija (njena količina) u sistemu mjera njegovog stepena organizovanosti ili reda, tako je entropija suprotno od toga, odnosno jedno je negacija drugog.

• Po čemu je karakteristična tzv. „sistemska era“ ?
Po tome što se pojave počinju posmatrati u njihovoj cjeloukupnosti, kao sistemi, pa se govori o sistemskoj eri, sistemskom mišljenju, sistemskom pristupu itd.

3) INFORMATIKA – POJAM, PREDMET I CILJ (str. 9 – 13) ;
• Šta je to „informatika“ i kako je taj pojam nastao ?
Informatika je jedna od najmlađih i najsloženijih naučnih disciplin. Ona ima temelje u 3 naučna polja ( a) računarska nauka, b) informacione nauke, c) telekomunikaciona nauka). Pojam informatika je stvorio francuski inžinjer Filip Drejfis, spojivši dva sloga infor+mation (fran. enformasion).
• Kako je pojam „informatika“ 1966. godine definisala Francuska akademija nauka ?
Informatika je nauka sistematskog i efikasnog (racionalnog) obrađivanja informacija kao medija ljudskog znanja i medija za komuniciranje u području tehnike, ekonomije, društvenih i drugih nauka, a sve to uz pomoć savremenih tehničkih sredstava.
• Šta je predmet i cilj informatike ?
Informatika je naučna disciplina koja proučava strukturu i svojstvo informacije, njeno kretanje (prenošenje), kreiranje, registrovanje, obrađivanje i korištenje. Predmet informatike je istraživanje sastava, funkcije, kreiranja, projektovanja, izgradnje i funkcionisanje informacionih sistema sa računarskom podrškom. Cilj informatike je razvoj optimalnih metoda i sredstava pronalaženja, prenosa i prijema, memorisanja, obrade, i korištenja informacija.
• Šta je predmet proučavanja informatike ?
Informatika se treba baviti proučavanjem opštih zakona svih komunikacionih procesa (neformalnih i formalnih). Predmet njenog proučavanja obuhvata sve one nauke koje se bave proučavanjem postupaka prikupljanja, selekcije, obrade, memorisanja, odašiljanja, prenošenja, upotrebe i zaštite informacije, kao i postupcima društvenog komuniciranja u svim njegovim oblicima.
• Da li oblast informatike obuhvata samo proučavanje računara ?
Naravno da ne, jer je računar sredstvo koje služi za unos, memorisanje, obradu, odašiljanje itd informacija. Predmet proučavanja je daleko širi.
• Šta se podrazumijeva pod „računarstvom“ ?
Računarstvo obuhvata teoriju, metode, projektovanje i konstrukciju, primjenu i djelovanje računarskih sistema.

4) INFORMACIJA – PORUKA – ZNAK (str. 15 – 22) ;
• Šta su znakovi u informatici ?
Znakovi su standarizovani i sistematovani, a to su : a) mala i velika slova azbuke ili abecede, b) cifre od 0-9, c) znakovi matematičkih operacija, d) znakovi razdvajanja, e) znakovi interpunkcije, f) i razni specijalni znakovi i simboli koji služe kao artimetički i logički operatori, g) kao i neki posebni znakovi za označavanje dimenzija i tipa podatka. ASCII (opšteprihvaćeni standard).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari