Odlomak

1. Mario Lozano, i njegov doprinos kibernetici i pravnoj informatici?
Najznačajnije radove u oblasti primene kibernetike u pravu dao je italijanski profesor prava, “otac pravne informatike” Mario Lozano. On je 1969.g. objavio rad “Pravna kibernetika – primena kibernetskih mašina i modela u pravu”. U ovom radu on je uobličio teorijski koncept “pravne kibernetike” i obličio ga u disciplinu “pravnu informatiku” orjentisanu na aplikaciju informatičke tehnologije u pravu. Imajući u vidu potrebu primene kibernetike na pojedine pravne situacije on je smatrao da je potrebno “izmeniti neki pravni propis koji nije u skladu sa vremenom, ne samo da je to moguće, već je i neophodno”. Lozano je bio mišljenja da u pravu treba uvesti naučni metod kvantifikacije pravnih fenomena kao i nekim drugim disciplinama (na primer ekonomiji).

 

 

 

 

2. Šta je Jurimetrija i koja je osnovna ideja Jurimetrije?
Jurimetrija – predvidljivost sudskih odluka. U angloameričkom sistemu prava zasnovanom na sudskim odlukama broj tih odluka je milionski i moralo se pristupiti tehnici memorisanja pravnih informacija najpre uz pomoć ključnih reči, a kasnije i uz pomoć full text baza podataka. Osnovna ideja jurimetrije je da se na bazi komunikacije sa korisnikom, a uz pomoć baze podataka i baze znanja odluka donese od strane kompjutera. Danas se ovakav sistem naziva ekspertni sistem.

 

 

 

 

3. Šta je – Pravno-kibernetska modalistika?
Pravno-kibernetska modalistika – se bavi formalizacijom jednog dela ili čitavog pravnog poredka, odnosno stvranjem teorijskog modela pravnog sistema. Ona se deli na Pravno – kibernetsku modalistiku u apstraktnom smislu (posmatra se dinamičko sistemski karakter pravnog poredka sa ciljem stvaranja teorijske konstrukcije, ostajući u sferi teorijske i filozofske spekulacije), i Pravno – kibernetsku modalistiku sa konkertnim ciljevima (stvaranje osnova za primenu informatičke tehnologije u pravu – elektronski računar kao sredstvo za rukovanje pravom).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari