Odlomak

Rezime
Korozija je proces površinskog razaranja metalnih materijala pod dejstvom okolne sredine, tj. reakcija metalnog materijala sa svojom okolinom, koja prouzrokuje mjerljive promjene materijala i koja dovodi do korozionog oštećenja. Ova reakcija je u većini slučajeva elektrohemijskog karaktera, a može da nastane i uslijed djelovanja hemijskih i fizfčkih procesa.
Korozija dovodi do nepovratnog gubitka metala i izaziva ogromne štete jer prije isteka uobičajenog radnog vijeka postaju neupotrebljivi mnogi uređaji, postrojenja, mašine, transportna sredstva i različite konstrukcije. Smanjenjem korozije smanjuje se mogućnost gubitaka različitih proizvoda, a time postiže povećanje njihove ekonomičnosti.
Seminarski rad, Korozija, kao što i sam naslov govori obradićemo pojmove vezane za sam naziv. Biće rijeći uopšteno o koroziji i prestavićemo njenu rasprostranjenost a potom i prikazati samu zaštitu od korozije.
Ključne riječi: korozija, proces, zaštita….

Abstract
Corrosion is the process of destruction of the surface of metallic materials under the influence of the surrounding environment, ie. reaction of metallic material with its environment, which causes measurable changes in the material and lead to corrosion damage. This reaction is in most cases an electrochemical nature, and may occur, and due to action of chemical and fizfčkih process.
Corrosion leads to irreversible loss of metal and causing enormous damage because prior to the expiration of the normal working life become unusable many devices, plant, machinery, transportation equipment, and various structures. By reducing the corrosion reduces the risk of losses of different products and thus achieved an increase in their cost-effectiveness.
Seminar, Corrosion, as the title suggests I will cover concepts related to the name. Will be talked generally about corrosion and prestavićemo its distribution and then show itself corrosion protection.
Keywords: corrosion, process, protection ….
Uvod
Korozijski procesi, s kojima se svakodnevno susrećemo i koji predstavljaju pretvaranje velikog broja korisnih metala u nekorisne spojeve, pa i štetne korozijske produkte, u suštini su spontani procesi između metala i komponenata okoline pri čemu metali prelaze u termodinamički stabilnije stanje.
Čelik je materijal koji se najviše upotrebljava kod izrade raznih konstrukcija, pa je njegovo korozijsko ponašanje i antikorozivnu zaštitu potrebno dobro poznavati. Korozija smanjuje uporabnu vrijednost čelika, skraćuje vijek trajanja konstrukcija, poskupljuje njihovo održavanje, uzrokuje gubitke u proizvodnji, zastoje u radu, havarije, nesreće i dr. Ekonomsko značenje korozije čelika je veliko i ono raste s industrijalizacijom privrede. Stvarnu štetu nastalu zbog korozije na čeličnim konstrukcijama je teško izračunati jer osim direktnih šteta uključuje i indirektne koje su goleme.
Da bi došlo do pojave korozije ili procesa oštećivanja čelične konstrukcije, mora u promatranom sistemu postojati hemijska, mehanička, biološka ili neka druga pokretačka sila.
Ona je uzrok štetne pojave ili procesa, a njezinu djelovanju se opiru fizikalni i hemijski otpori.
Korištenjem raznih tehnologija antikorozivne zaštite, upravo se ti otpori povećavaju i usporavaju tokkorozijskih procesa.
Iz navedenog proizlazi veliki značaj pravovremene i kvalitetne zaštite od korozije, a istraživanja pokazuju da se četvrtina šteta od korozije može spriječiti primjenom savremenih tehnologija zaštite.
Najzastupljenija metoda zaštite čeličnih konstrukcija od korozije je primjenom premaza.
Tehnologija zaštite primjenom premaza vrlo je zahtjevna i značajan je faktor u osiguranju kvalitete konstrukcija u cijelosti. Današnji trend su vodotopivi i vodorazrijedivi premazi, premazi s visokom suvom tvari, praškasti premazi, te premazi koji otvrdnjavaju zračenjem. Njihov razvoj i sve veća primjena posebno su intenzivirani zbog zakonskih odredbi koje ograničavaju emisiju hlapivih organskih otapala.
1. KOROZIJA
Korozija je proces dezintegracije metalnih i drugih konstrukcija u atome odnosno hemijska jedinjenja zbog hemijske reakcije materijala konstrukcije sa okolinom. Pitanjima korozije prvi se naučno bavio ruski naučnik Mihail Vasiljevič Lomonosov, 1756. godine. Međutim, u to vrijeme se malo šta moglo preduzeti na zaštiti od korozije, zbog niskog nivoa tehnološke razvijenosti tadašnje industrije.
Rečeno drugim riječima, korozija je elektro-hemijska oksidacija metala u reakciji sa oksidantima, najčešće kiseonikom. Najčešća i najpoznatija je korozija gvožđa i čelika, koja proizvodi rđu, oksid gvožđa karakteristične crvenkaste boje.
Ova vrsta oštećenja metalnih konstrukcija najčešće ima za rezultat stvaranje naslaga oksida i/ili soli metala na površini. Korozija napada i druge materijale, ne samo metale. Tako postoji korozija keramičkih materijala, polimera, betona, plastike i stakla. Razgradnja ovih materijala usled korozije je mnogo sporija od razgradnje metala, zbog manje podložnosti tih materijala oksidaciji.
Mnoge legure metala korodiraju samo kada su izložene vlazi iz vazduha, ali taj proces može da bude znatno ubrzan ako su prisutne određene hemijske materije, na primjer kiseline i baze. Koroziona oštećenja konstrukcija mogu da budu lokalnog karaktera, u kom slučaju se stvaraju lokalne pukotine i degradirana mjesta na konstrukciji, ili mogu da budu zahvaćene cijele izložene površine konstrukcija.
Korozija metala, posebno gvožđa i njegovih legura, zahtjeva troškove. Troškovi zaštite od korozije i uklanjanje posledica su neophodni – ako se ne preduzmu, cijela konstrukcija – postrojenje u vrlo kratkom periodu dolazi u situaciju da postaje neupotrebljiva za svoju namjenu.
Studija pod nazivom “Troškovi zbog korozije i strategije preventive” koja je urađena u SAD 2002. godine, ukazala je da su procjenjeni troškovi zbog korozije samo u SAD tokom 1998. godine bili oko 276 milijardi dolara! Ova suma predstavlja 3,1 % od godišnjeg bruto nacionalnog proizvoda SAD za tu godinu.
Druga studija (autor: Jones) tvrdi da godišnji troškovi samo zbog elektro-hemijske korozije u SAD iznose između 8 i 128 milijardi dolara. (M. Milenković, S. Mladenović, I. Vučković: “Korozija i zaštita”,Tehnička knjiga, Beograd 1966.)
Prema procjenama svjetskih autora u ovoj oblasti, korozija gvožđa i njegovih legura u cijelom svijetu, za godinu dana, uništi 2% ukupne godišnje proizvodnje gvožđa i čelika. Iz ovih nekoliko brojki, lako je uočiti koliko je značajno ovu pojavu poznavati do detalja, i koliko je značajno stalno razvijati nove, sve efikasnije mjere i metode zaštite od korozije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Hemija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari