Odlomak

UVOD

Korporativno upravljanje se definiše kao sistem upravljanja preduzećem, koji uključuje odnose između uprave, nadzornog odbora, akcionara i ostalih interesenata unutar i izvan preduzeća (npr. radnika, dobavljača, kupaca i zajednice). Korporativno upravljanje treba da se organizuje tako da se zaštite prava akcionara, kao i da obaveže menadžment akcionarskog društva da donosi odluke koje su u najboljem interesu akcionara.
U tom smislu, neophodno je da menadžment redovno (obično kvartalno) podnosi finansijske izveštaje akcionarima, zatim da obezbedi pravo na učestvovanje u glasanju na skupštini akcionara, pravo na izbor članova uprave i pravo na učestvovanje u profitu korporacije. Korporativno upravljanje nastoji da obezbedi jednak tretman svim akcionarima koji se nalaze u istoj klasi.

Osnovni ciljevi dobrog sistema korporativnog upravljanja jesu da obezbedi priliv svežeg, eksternog, kapitala, efikasno poslovanje firme i, posledično, maksimizaciju prihoda na uložena sredstva. Sva tri cilja biće ostvarena ukoliko se na pravi način definiše položaj investitora – vlasnika kapitala koji se želi privući i čiji se prihod na uloženi kapital želi maksimizirati efikasnim poslovanjem.
Definisanje položaja investitora podrazumeva pak pravilno definisanje prava i obaveza investitora unutar firme i na tržištu kapitala. Unutar firme, dizajniranjem sistema korporativnog upravljanja definiše se, pre svega, uloga menadžera (agenta kome investitor daje svoj kapital na upravljanje), i odnosi između menadžera i investitora (interni aspekt korporativnog upravljanja).

1
1. Definisanje korporativnog upravljanja

Ne postoji jedinstvena definicija korporativnog upravljanja koja se može primeniti na sve situacije i sve pravne sisteme. Razne definicije koje danas postoje u velikoj meri zavise od institucije ili autora, kao i od zemlje i pravne tradicije.
Međunarodna finansijska korporacija (IFC) definiše korporativno upravljanje kao “strukture i procese za vođenje i kontrolu privrednih društava”. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), koja je 1999. godine objavila svoje principe korporativnog upravljanja, detaljnije definiše korporativno upravljanje kao
“interna sredstva pomoću kojih se vode i kontrolišu akcionarska društva, a koja obuhvataju grupu odnosa između menadžmenta društva, njegovog odbora, njegovih akcionara i drugih nosilaca interesa. Korporativno upravljanje obezbeđuje i strukturu kroz koju se postavljaju ciljevi društva i utvrđuju sredstva za dostizanje tih ciljeva i praćenje učinka. Dobro korporativno upravljanje treba da pruži odgovarajuću stimulaciju izvršnim rukovodiocima i članovima odbora u društvu, kako bi sledili ciljeve koji su u interesu društva i akcionara i omogućili efikasan nadzor, time podstičući društva da efikasnije koriste resurse”.
Međutim, bez obzira na pomenute različitosti, većina definicija zasnovanih na samom društvu (interna tačka gledišta) ima nekoliko zajedničkih elemenata koji se mogu rezimirati na sledeći način:
* Korporativno upravljanje je sistem odnosa definisan strukturama i procesima. Na primer, odnos između akcionara i organa upravljanja sastoji se u tome da prvi drugima obezbeđuju kapital za ostvarenje prinosa na njihovo (akcionarsko) ulaganje. Akcionari biraju članove organa društva koji utvrđuje poslovnu strategiju društva i vrši nadzor nad poslovanjem društva. Taj organ treba da u društvu zastupa interese akcionara. On u suštini obezbeđuje strateške smernice rukovodiocima društva i kontrolu nad njima. Rukovodioci preko ovog organa treba da redovno i transparentno dostavljaju finansijske i operativne izveštaje akcionarima. Pored toga, rukovodioci su odgovorni ovom strateškonadzornom organu, koji je sa svoje strane odgovoran akcionarima ŠTA JE KORPORATIVNO UPRAVLJANJE 7 Postupci nadzora i revizije Objavljivanje informacija Značajne korporativne transakcije Uticaj hartija od vrednosti na korporativno upravljanje Dividende Implikacije osnovnog kapitala na korporativno upravljanje Skupština akcionara Uvod u prava akcionara Sekretar društva Izvršni organi odbor društva Opšta akta društva Opšta struktura upravljanja akcionarskim društvom Uvod u korporativno up preko skupštine akcionara. Strukture i procesi koji definišu ove odnose ravljanje obično se fokusiraju na različite mehanizme za obezbeđenje efikasnog upravljanja i izveštavanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari