Odlomak

1.UVOD

Ovu temu sam izabrao za maturalni rad zbog toga što sam htio neki sklop koji će mi poslužiti u životu i koji će mi bit uspomena na školske dane i školske kolege. Zbog toga sam odabrao 3-kanalni light show, jer sam siguran da će me taj uređaj uz svoje svjetlosne efekte prisjetiti na tulume, na tulume na kojima sam bio sa svojim školskim kolegama.

Općenito „light show“ je uređaj koji služi zabavi stvarajući vizualni efekt paljenja i gašenja žarulja određenim ritmom, u ovisnosti o trajanju, frekvenciji i amplitudi ulaznog zvučnog signala.Light show je uređaj koji je popularan kod ljubitelja glazbe, a i među onima koji vole svjetlosne efekte. Najčešće se koristi u disco clubovima, a i na koncertima jer taj uređaj podiže atmosferu i svakom prostoru daje neki poseban čar. Postoje razne izvedbe ovakvog uređaja, od najmanjih koji imaju male mogučnosti do profesionalnih koji služe za dobivanje nevjerovatnih vizualnih efekata.

Light show koji ja radim ima tri kanala. Obuhavća spektar niskih, srednjih i visokih tonova odnosno frekvencija. Najvažniji dio ovog sklopa su žarulje koje pružaju odlične vizualne efekte jer je maksimalan izlaz na svakom od kanala 200W.

U ovom, pismenom djelu mog maturalnog rada, objasnit ću postupak izrade ovog sklopa, od lemljenja pa do samog uključivanja uređaja.Također ću i spomenuti karakterisitke elemenata koji su ugrađeni u sklop: kondenzatori, tranzistori, diode, otpornici, osigurač,….
2. OPIS ELEMENATA

2.1 Diode

Dioda je nelinearni poluvodički elektronički element (ili, rjeđe, elektronska cijev) s dva priključka koji posjeduje ispravljačka svojstva. Poluvodičke diode se izvode se temelju pn-spoja ili, rjeđe, na temelju spoja metal-poluvodič. Diode se mogu razvrstati po materijalu na kojemu su rađene (silicij, germanij, galij-arsenid, silicij-karbid) i po tipu (ispravljačke, svijetleće, foto-diode, Zener diode, Schottky diode, tunel-diode itd.).

2.1.1 Fizikalne osnove rada

Osnova rada većine današnjih dioda se temelji na strukturi koja se naziva pn-spoj. Kod pn dioda (spojnih) u ovisnosti o narinutom naponu, teče struja. Uz narinuti napon priključen tako da je negativan pol izvora na katodi a pozitivan na anodi, dioda je propusno polazirana i vodi stuju. Uz suprotan polaritet narinutog napona dioda neće voditi, točnije kroz diodu će teći mala reverzna struja zasićenja. Drugi tip dioda su Schottky diode, koje svoj rad temelje na spoju metal-poluvodič.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari