Odlomak

1. UVOD

Ostvarivanje prava djece i posebno nihova zaštita je posebno osjetljivo pitanje.Osjetljivo je prvo zato  što  djeca spadaju u posebno osjetljivu i ranjivu kategoriju, a to zahtijeva od svih, da sa posebnom osjetljivošću pristupaju svim pitanjima i problemima koja se na njih odnose.
Problematika maloljetničkog pravosuđa, bilo da se radi o onoj u užem ili širem smislu, dodatno je osjetljiva, jer zahtijeva angažovanje svih subjekata zaštite u zajednici u promociji zdravog odrastanja djece u najvećoj mogućoj mjeri, kako bi se smanjila potreba za intervencijom sistema maloljetničkog pravosuđa , odnosno da, kada sistem i interveniše, šteta po dijete, do koje intervencijom može doći bude što manja.
Za ostvarivanje prava djece i posebno za njihovu zaštitu preduslov su kvalitetni zakoni, oni koji će prepoznati međunarodne standarde i principe i  koji će u praksi biti adekvatno primjenjeni. To zahtijeva da zakoni u različitim oblastima jasno definišu prava djeteta, ali istovremeno i obaveze  i odgovornost odraslih na postupanje
Pored kvalitetnih zakona preduslov su i kvalitetni kadrovi, oni koji pored stručne spreme koja se podrazumijeva moraju  imati i dodatnu osjetljivost, strpljenje i razumijevanje za rad sa djecom i stalnu edukaciju.Osoblje treba da bude obučeno na takav način da je osposobljeno da vrši svoje obaveze efikasno, uključujući posebnu obuku o dječijoj psihologiji, dobrobiti djece i međunarodnim standardima i normama ljudskih prava i prava djece.
Profesionalno obrazovanje, obuka na radu, kursevi obnove znanja i drugi odgovarajući modaliteti učenja, koriste se kako bi se uspostavila i održala neophodna profesionalna stručnost svih kadrova koji se bave maloljetničkim slučajevima.
Cilj edukacije je da se osoblju jasno predstave njihove dužnosti u skladu sa rehabilitacijom prestupnika, osiguravajući prestupnikova prava i štiteći društvo.Obuka takođe treba osoblju pružiti  i razumijevanje potrebe za saradnjom i koordinacijom aktivnosti sa relevantnim agencijama.
Za kvalitetno ostvarivanje i zaštitu prava djece neophodno je i učenje djece o onom što njihova prava jesu, odnosno djeca moraju znati prepoznati kada su im i kako i od koga pravapovrijeđena i ugrožena, o tome moraju govoriti i moraju znati ko je adresa i sa kim o tome mogu razgovarati.
Za kvalitetnu zaštitu prava djece neophodan je multidisciplinaran pristup, jer se u svakom slučaju, od svake institucije i pojedinca koji vode postupak ili u njima učestvuju ili donose odluke koje se tiču djece, očekuje da u svom postupanju prepozna i obezbjedi najbolji interes za svako dijete.Da bi se to postiglo neophodno je angažovanje stručnjaka različitih profila i njihova stalna i stvarna saradnja u zaštiti djece i njihovih prava.

2. MALOLJETNIČKO PRAVOSUĐE-MEĐUNARODNI STANDARDI

Maloljetničko pravosuđe u užem smislu odnosi se na djecu koja su u sukobu sa zakonom i njihov tretman u tom postupku, dok u širem smislu uključuje ne samo tretman djece koja su u sukobu sa zakonom već i pitanje prevencije i reintegracije te djece.Međunarodna zajednica različitim dokumentima ukazuje na važnost uređenja različitihaspekata maloljetničkog pravosuđa.
Poznavanje međunarodnih standarda i principa izuzetno je važno  kako za sve one koji se bave pitanjima maloljetničkog pravosuđa u praksi, tako  i one  koji definišu pravila i politike u ovoj oblasti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari