Odlomak

Motor starter zvezda trougao

Asinhroni motor pri puštanju u rad povuče iz mreže znatno veću struju od nominalne.To nepovoljno utiče na ostale potrošače u mreži.
Detaljno o načinima puštanja motora u rad se uči u pedmetu “Električne mašine”.
Jedan od načina smanjenja polazne struje kod motora sa kratkospojenim rotorom je puštanje u rad pomoću ručne ili daljinske komande Y-∆.
Na ovaj način se motor uključi da radi u spoju statorskih namotaja u Y, a kad se motor “zaleti”, veza namotaja se prebaci u ∆.
Prebacačem Y-∆ mogu se puštati u rad samo motori čiji su statorski namotaji predviđeni za stalan rad u ∆. Ako je pri vezi u ∆ namotaj statora na naponu 3x380V,pri vezi u Y će svaki namotaj biti izložen naponu U/1.73 = 380/1.73 = 220V.
Mana ovog načina puštanja motora u rad je što se sa smanjenjem struje smanjuje i polazni momenat, pa se na ovaj način ne mogu puštati u rad motori koji kreću pod opterećenjem:dizalice,kranovi, ventilatori itd.

Princip rada motor starter:
Motor polazi sa spregom zvezda pri čemu su kontakti K i K zvezda zatvoreni.Posle određenog vremena koje zavisi od veličine motora odnosno rotora,motor se prebacuje u spregu trougao odnosno isključuje se kontaktor K zvezda,a uključuje kontaktor K trougao.Vremenski rele određuje vreme prebacivanja iz jedne sprege u drugu,a ovo vreme zavisi od inercije motora:

U električnoj šemi veze ubacuje se i bimetalni relej koji služi za zaštitu elektro motora od prenapona opterećenja i kratkog spoja.Motor je u kratkom spoju kada je njegov rotor ukočen.
Pored šeme veze energetskog dela postoji i šema automatike.Ova šema daje nam vezu i određuje u kom će trenutku koji kokntaktor da bude uključen.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Skripte

Komentari