Odlomak

UVOD
Posljednjih godina broj računala, a time i broj njihovih korisnika svaki dan ubrzano raste. Obim posla na njima je sve veći, a broj informacija i potreba za njihovim prijenosom također. Ne samo velike kompanije nego i manja poduzeća, pa čak i pojedinci kupovali su veći broj računala za svoje osoblje, te su i problemi oko dijeljenja informacija postajali sve veći. Zajedničko korištenje podataka podrazumijevalo je pravljenje kopija istih i njihovo prebacivanje na drugo računalo korištenjem disketa. Ova metoda je bila uspješna dok je u pitanju bilo samo nekoliko računala, ali je porastom broja podataka preraslo u veći problem jersu neki poslovi zahtijevali desetine disketa a potom i njihov fizički prijenos na lokaciju koja je manje ili više udaljena od izvornog računala. Potrebe posla su međutim zahtijevale brži i pouzdaniji način razmjene informacija. Zato se međusobno povezivanje dva, a kasnije i više računalapojavilo kao sasvim normalan proces u razvoju računalne tehnike. Operatori na računalu su sada više vremena mogli posvetiti svomradu nego premještanju disketa između kancelarija.
Različite definicije moguse upotrijebiti da bi se razjasnio pojam računalne mreže, ali u principu je najjednostavnije reći da je mreža skup od dva ili više računala, koji su međusobno povezani radi razmjenepodataka i korištenja zajedničkih resursa. Kada su računala povezana u mrežu njihovi korisnici mogu da dijele datoteke (fajlove), poruke, grafiku, usluge štampača, modeme i druge hardverske resurse. Umrežavanje se razvilo iz potrebe da više korisnika koristi podatkeistovremeno, kako sa svoga, tako i sa drugih računala u mreži. Naime, pojedinačno su računala odličan alat za obradu podataka, tabela, grafika i drugih vrsta informacija ali ne omogućavaju dase dokumenti lako dijele što je glavni uslov razvoja mreža. Zajedničke resurse računari mogu koristiti po principu korisnika (user-level), ili po principu zajedničkog korištenja (share-level). Uprvom s1učaju, zajedničkom resursu se dodjeljuje lista korisnika sa lozinkama uz čiju upotrebusamo oni mogu da mu pristupe. U drugom slučaju se resurs deklarira kao zajednički, te mu pristupaju svi korisnici sa ili bezlozinke. Naravno da je u drugom s1uaju sigurnost mreže u pogledu neovlaštenog korištenja manja, ali odluka o tome zavisi od vlasnika, tj. korisnika računala.
Veličine i oblici mreža su različiti od slučaja do slučaja, a u ovom radu razjasnit ću način njihovog funkcioniranja, opremu potrebnu za rad, te topologiju izrade.
1. POVIJEST RAČUNALNE MREŽE
Računalne mreže su nastale kao rezultat aplikacija koje su napisane za velike korporacijske tvrtke. Tvrtke su uvidjele problem učinkovitosti svojih djelatnika koji su samo da bi ispisali nešto na pisaču morali podatke prenositi na disketama do pisača, kopirati podatke na računalo koje je imalo priključen pisač i tek onda ispisati željeni dokument. Zbog jednostavnijeg, bržeg, učinkovitijeg i nadasve jeftinijeg poslovanja tvrtke su počele ulagati u mrežnu tehnologiju (jeftinije je nabaviti mrežu nego kupovati pisač za svako računalo posebno). Kao rezultat toga početkom 1980-ih računalne mreže doživjele su ogromnu ekspanziju, iako su prve od tih mreža bile prilično kaotične. Zbog tako naglog rasta tih računalnih mreža došlo je do nekompatibilnosti među mrežama koje su financirale različite tvrtke. Rješenje tog problema je LAN (Local Area Network). Zbog razloga da su pomoću takvog načina tvrtke mogle povezati sva svoja računala i sve svoje pisače na jednu mrežu u kojoj su svi mogli komunicirati LAN se i dalje razvijao. Kako se potreba za sve više umreženih računala povećavala LAN nije bio zadovoljavajuće rješenje. Tvrtke ne samo da su imale potrebu razmjenjivati podatke samo u jednoj zgradi nego i nego su zahtjevi za povezivanjem više mreža u jednu cjelinu sve više rasli. Rješenje tog problema je WAN (Wide Area Network ). Zbog svoje osobine, da omogućava povezivanje računala na velikim geografskim udaljenostima, WAN je tvrtkama omogućio da svoj posao prošire i u druge gradove,a da pri tome sve mreže budu povezane u jednu.

2. RAČUNALNA MREŽA
2.1. Što je računalna mreža?
Računalna mreža je sustav koji povezuje različite ili slične uređaje u jednu cjelinu. U telekomunikacijskom i podatkovnom smislu, mreža povezuje uređaje za obradu podataka i komunikacijske uređaje, bilo na međudržavnom planu, unutar pojedine zemlje, grada, u industrijskom postrojenju, poslovnim zgradama ili u malom uredu.
Potreba za umrežavanjem posljedica je stalnog porasta razmjene podataka (pisama, poruka, memoranduma, poslovne statistike, izvještaja, baza podataka i sl.) među zaposlenima.
Izračunato je da se oko 60 % radnog vremena koristi za komunikaciju ili razmjenu podataka; u današnje vrijeme količina tako razmijenjenih informacija dosiže i do 35 otipkanih stranica po osobi dnevno.Za uštedu su vremena napravljeni razni uređaji namijenjeni komunikaciji i razmjeni podataka (teleks, telefaks, osobna računala, pisači, višefunkcijski terminali), a sada ih sve treba povezati u računalnu mrežu da bismo svi zajedno dijelili mogućnosti koje nam ti uređaji pružaju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari