Odlomak

UVOD
Voda koja se nalazi u nekom lokalitetu (zemljištu) može biti spoljna (”tuđa”) ili unutrašnja (”sopstvena”). Spoljne vode su one čije je poreklo izvan meliorativnog područja, a unutrašnje su nastale na samom području.
Spoljna voda može da dospe na meliorativno područje izlivanjem iz nekog vodotoka za vreme poplave, doticanjem po površini sa okolnih viših predela, infiltracijom kroz nasip za odbranu od poplava i drugo.
Unutrašnje vode uglavnom potiču od atmosferskog taloga ili od visokih nivoa podzemnih voda. Atmosferska voda se može zadržati na površini usled njegovog oblika i položaja, i to u slučaju kada je zemljište vodonepropusno. Podzemna voda se može mestimično pojavljivti na površini zemljišta ili stvoriti prekomernu vlažnost u zemljištu, jer je njen nivo veoma blizu površine terena.
Privredna svrha odvodnjavanja sastoji se u povećavanju poljoprivredne proizvodnje na postojećim površinama pri najmanjim proizvodnim troškovima, dovođenjem u skladu odnos mnogobrojnih činilaca od kojih zavisi žetveni prinos, ili u dobijanju novih ponjoprivrednih površina isušivanjem močvara.

 

 

 

METOD I NAČIN ODVODNjAVANjA

Osnovna svrha odvodnjavanja je: produženje perioda vegetacije poljoprivrednih biljaka na račun bržeg oslobađanja zemljišta u proleće od suvišne gravitacione vode; povećanje toplote zemljišta, čime se omogućava ranija setva; obezbeđenje savremene mehanizovane obrade zemljišta saglasno zahtevima savremene agrotehnike; obezbeđenje neometane žetve u optimalnim rokovima; stvaranje povoljnijeg hidrološkog režima u vanvegetacionom periodu za zemljišnu floru i faunu i poboljšanje vodno – fizičkih i agrohemijskih svojstava zemljišta.
Pod metodom odvodnjavanja podrazumevaju se mere koje treba preuzeti kako bi se otklonilo prevlažavanje zemljišta i sačuvalo zemljište od prevlažavanja i zabarivanja. Metod odvodnjavanja određuje se u zavisnosti od napajanja zemljišta vodom, tj. U zavisnosti od uzoraka prevlaživanja. Način odvodnjavanja predstavlja sistem konkretnih tehničkih i agrotenhičkih mera, uređaja i konstrukcija, pomoću kojih se rešava problem odvodnjavanja prevlaženog zemljišnog profila i stvaranje u njemu zahtevnog vodno – vazdušnog režima.
Odvodnjavanja može biti:

  • površinsko (odvodnjavanje otvorenim kanlima) ,
  • podzemno (cevna i bezcevna drenaža) i
  • kombinovano odvodnjavanje.

Odvodnjavanjem se higijenski uslovi života ljudi i životinja poboljšavaju. Sprečavanjem visokih oscilacija nivoa podzemne vode odvodnjavanjem stvaraju se povoljni sanitarno – higijenski uslovi za život.

 

 

 

 

ODVODNjAVANjE OTVORENIM KANALIMA

Način za sprečavanje dolaska suvišne vode na meliorativno područje, kao i način odvođenja vode zavise od porekla te vode i mnogih drugih okolnosti. Ako voda iz vodotoka plavi meliorativno područje, čiji oblik i položaj sprečavaju kasnije oticanje vode, zemljište postaje močvarno. Ovo može da se spreči regulacijom vodotoka ili izgradnjom odbrambenih nasipa.
U slučaju da višak vode na nekom zemljištu nastaje doticanjem sa okolnih, viših predela, potrebno je vodu odvesti u neki recipijent (reku ili kanal) obodnim kanalom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari