Odlomak

Problem i predmetistraživanja
Problem istraživanja je podređenost i diskriminacija nacionalnih manjina, kao i prava koja nacionalne manjina imaju u Republici Hrvatskoj, ali se ne provode u stvarnom životu, te su oni kao manjina u problemu i podređenom položaju što se naprimjer obrazovanja, zdravstva, zapošljavanja tiče i dr.
Predmet istraživanja su općenitosti nacionalnih manjina koje borave na našim prostorima duže od 100 godina ili tri njihove generacije i nazivaju se autohtone nacionalne manjine. Međutim osim što su definirane, autohtone manjine ne uživaju nikakva posebna prava s kojima bi se razlikovale od ostalih, te njihova autohtonost je samo formalnost. Stoga baziramo se na nacionalnim manjinama općenito kao predmet istraživanja,  te proučavamo sve relevantne i bitne zakone, ustave i prava vezana za njih, te kako se to prenosi u praksi tj. koliko se navedeni ustavi i zakoni primjenjuju u stvarnom životu.
 

 

 
Svrha i ciljevi istraživanja
Svrha istraživanja je što preciznije ukazati na propuste i neefikasnost državnih i Vladinih tijela koja su zadužena za boljitak nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, te potaknut ista ta tijela da češče primjenjuju već usvojene zakone i Ustave o nacionalnim manjinama.
Cilj istraživanja je pobliže upoznati opće značajke nacionalnih manjina i dati određene ideje i mogućnosti kojima bi se postigao taj boljitak i napredak, te se smanjila diskriminacija prema nacionalnim manjinama. Cilj je naći načina kako postići jednakost nacionalnih manjina sa ostatkom naroda Republike Hrvatske u svim pravnim i privatnim aspektima.

 

 

 

 

Znanstvene metode
Teoretski pristup zadatku započeli smo istraživanjem stručne literature, objavljenih članaka i novosti vezanih uz područje na koji se projekt odnosi, zatim smo proučili sve dostupne materijale koje smo prikupili istraživanjem.
Da bi se zadani ciljevi istraživanja uspješno ostvarili korištene su slijedeće znanstvene metode:

  •  metoda istraživanja i prikupljanja podataka
  •  metoda analize i sinteze
  •  metoda komparacije
  •  metoda deskripcije

 

 

 

 

Struktura rada
Seminarski rad pod imenom „Opće značajke autohtonih manjina u RH“ nakon detaljnog istraživanja napisan je u pet međusobno povezanih dijelova. U prvom dijelu pod nazivom „Uvod“ objasnili smo problem i predmet istraživanja, svrhu i ciljeve istraživanja, znanstvene metode koje smo koristili u seminarskom radu i opisali smo strukturu rada. Drugi dio nazvali smo „Autohtone manjine kroz vrijeme u RH“. U tome dijelu analizirali smo i opisali status manjina kroz vrijeme prije i poslije osamostaljivanja i stvaranja RH. „Autohtone manjine u RH“ naslov je trećeg dijela u kojem prvo objašnjavamo sam pojam autohtonih manjina, te detaljno govorimo o svim problemima nacionalnih manjina na ovim prostorima. Također govorimo o napretku u njihovoj zaštiti, pravnoj sigurnosti i o njihovim pravima općenito. Spomenuli smo i Rome koji su jedna od najstarijih i definitivno najugroženija manjina u RH.
U četvrtom dijelu pod naslovom „Strategija zaštite i sigurnosti manjina“ dajemo naše sugestije i teorije o unapređenju statusa nacionalnih manjina u RH. U zadnjem dijelu,zaključku, iznosimo zaključak cijelog rada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ostalo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari