Odlomak

1.  Nekoherentna i koherentna svetlost.
Izucavanje svetlosti dovelo je do dve razlicite teporije svetlosti: talasne i korpuskularne. Izucavanjem zracenja zagrejanih tela dovela su do saznanja da se emisija i apsorbcija ne vrse neprekidno vec u odredjenjim obrocima, koji su nazvani kvantima svetlosti. U kvantnoj teoriji svetlosti polazi se od diskretne strukture svetlosti, ne smo u momentu zracenja i apsorbcije vec i tokom njenog prostiranja. Umesto prostiranja talasa govorimo o kretanju fotona. Zbog toga danas svetlost tretiramo i kao talas i kao mlaz fotona, Pojavom lasera 1960. god nastala je nova faza u razvoju optike. Otkriveni su novi fenomeni i pojavila se nelinearna optika. Klasicna optika uglavnom je izucavala nekoherentnu svetlost, a sa pojavom lasera sve vise znacaja dobija koherentna svetlost.
Svi obicni izvori svetlosti: sijalice, sunce, praznjenja u gasovima itd,. imaju istu prirodu, sto znaci da svaki atom emituje svetlost razlicite frekvencije i u razlicito vreme. Tako nastali svetlosni talasi su veoma kratki i medjusobno nepovezani tj nezavisni, kako u prostoru tako i u vremenu. Ovakvo zracenje svetlosti nazivamo nekoherentnim.
Ukoliko su amplituda, frekvencija, faza i polarizacija elektromagnetnog talasa konstantne velicine ili se menjaju po odredjenom zakonu (ne stohasticki), tada je tekav elektromagnetni talas toherentan. Idealan monohromatican talas predstavlja koherenten talas.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Skripte

Komentari