Odlomak

1.Uvod

Transport obuhvata samo prenos ljudi i robe. Transportno poslovanje privrednih organizacija odnosi se na transport robe. Transportno poslovanje preduzeća podrazumijeva dopremu, unutrašnji transport i otpremu robe.Doprema je transport nabavljene robe od mjesta preuzimanja od dobavljača do skladišta preduzeća.Unutrašnji transport obuhvata kretanje robe u okviru jednog privrednog preduzeća.U proizvodnim preduzećima se unutrašnji transport odnosi na: kretanje materijala u samom skladištu od momenta njegovog unošenja i smještaja, pa sve do iznošenja prilikom izdavanja iz skladišta, prenos materijala od skladišta do prvog radnog mjesta, prenos između radnih mjesta i pogona,  prenos dovršene proizvodnje sa poslednjeg radnog mjesta u skladište gotovih proizvoda, kretanje gotovih proizvoda  unošenje, smještaj i iznošenje iz skladišta, prenos nedovršene proizvodnje i poluproizvoda na privremeno lagerovanje u međufazna skladišta, kretanje ambalaže, mašina i drugih oruđa za rad, otpadaka i dr. u granicama preduzeća.
U trgovinskim preduzećima unutrašnjim transportom nazivamo: kretanje robe u okvirima skladišta, prodavnica i stovarišta, prenos robe iz skladišta u prodajna stovarišta, priručna skladišta prodavnica i same prodavnice.Otprema predstavlja transport prodate robe od mjesta lagerovanja do mjesta preuzimanja od strane kupca.
Doprema i otprema robe predstavljaju spoljni transport pošto se odvijaju na relacijama preduzeće  spoljni svet, dok je unutrašnji transport pojava internog karaktera u samom preduzeću.

2. Zadaci transportne službe

Preduzeće mora imati svoj zaseban organ koji se brine o transportu robe. Kod malih preduzeća se ovaj posao povjerava jednom licu, a transportom robe se bavi posebna organizaciona jedinica preduzeća koju zovemo transportnom službom.
Zadaci transportne službe su :
(1)    Izrada godišnjeg plana transporta robe i operativnih planova za kraće vremenske periode.
(2)    Izbor puta i načina transportne robe.
(3)    Saradnja sa skladišnom službom preduzeća,
(4)    Izdavanje naloga za rad sopstvenom voznom parku.
(5)    Angažovanje tuđih usluga u transportu. Ovdje spada sklapanje ugovora o prevozu sa vozarima (železničkim transportnim preduzećima, preduzećima drumskog transporta, preduzećima rečnog i pomorskog saobraćaja, odnosno njihovim agencijama, vazduhoplovnim preduzećima i kompanijama, i dr.), kao i predaja robe istima na transport.
(6)    Osiguranje robe na putu, sklapanjem ugovora o osiguranju sa odgovarajućim ustanovama.
(7)    Zakupljivanje skladišnog prostora u javnim skladištima radi smještaja robe na putu koja čeka dalji transport.
(8)    Povjeravanje cjelokupne brige o transportu robe špediterskim preduzećima putem sklapanja ugovora o angažovanju nji¬hovih usluga,
(9)    Sastavljanje transportnih dokumenata.
(10)    Preuzimanje robe od drugih prevoznika.
(11)    Izrada naknadnih kalkulacija  troškova  transporta.
(12)    Vođenje evidencije o radu sopstvenog voznog parka.
(13)    Evidentiranje podataka o korišcenju tuđih usluga.
(14)    Kontrola transportnih dokumenata i obračuna vozarine od strane transportnihpreduzeća.
(15)    Nadzor nad radom sopstvene garaže i auto-radionice.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari