Odlomak

APSTRAKT

U ovom radu pokušao sam da predstavim šta su to osnove tehnologije i inovacija. Tehnologija predstavlja razvoj i upotrebu alata, mašina, materijala i procesa koji se koriste prilikom rješavanja određenih ljudskih zadataka. Kao ljudska aktivnost tehnologija je nastala prije nauke i zanata. Ona je uključena u svaku aktivnost koja stvara novu vrijednost. Inovacija, s druge strane, predstavlja unapređenje tehnologije. Inovacije predstavljaju značajan organizacioni resurs i moguću šansu za ostvarenje dugoročno održive konkurentske prednosti. Inovativna sposobnost u organizaciji podrazumeva njen sistematski kapacitet da se uoče i iskoriste povoljne tržišne prilike. Tehnologija i inovacije se javljaju kao neophodnost u današnjem svijetu. Velike organizacije da bi opstale u turbulentnom okruženju moraju da neprestano inoviraju svoje proizvode, procese i usluge. Sve organizacije bi trebalo da teže ka inovativnoj organizaciji, koja je fleksibilna, kreativna, pruža mogućnost participacije u odlučivanju i mogućnost da se pojedinci dokažu.
Ključne riječi: Tehnologija, inovacije, organizacija
1. UVOD

Tehnologija je upotreba i znanje alata, tehnika, zanatstva, sistema ili metoda organizacije. Tehnologija je posljedica razvoja nauke i inženjerstva, iako su neke tehnologije napredovale i prije razvoja ova dva koncepta. Ljudska rasa je počela koristiti tehnologiju sa pretvaranjem bogatih prirodnih resursa u jednostavne alate. Čovjek, djelujući na prirodu i društvo, razvija tehnologiju zavisno od svojih potreba i ciljeva društva. Prema tome, tehnologija nije neka natprirodna i nekontrolisana sila iznad čovjeka, već čovjek svojim aktivnim odnosom prema prirodi i društvu razvija tehnologiju podređenu njegovim potrebama. U ovom međusobnom odnosu čovjek je primaran, jer on je taj koji inicira naučno-istraživački rad, sprovodi ga, stvara nove tehnologije, koje primjenjuje i koristi rezultate te primjene. Čovjek je subjekt, pokretač razvoja, nosilac i izvršilac i na kraju, on je i uživalac plodova razvoja. Imajući u vidu da je tehnologija danas veoma rasprostranjena, značajna i zastupljena u svim aktivnostima kojima se čovjek bavi, različiti autori različito definišu i objašnjavaju pojam tehnologije. Neke od poznatijih definicija su:

”Tehnologija predstavlja primjenu naučnog znanja u praktične svrhe ljudskog života.”

”Tehnologija, u najširem smislu predstavlja koriščenje prirode u svrhu čovjekovih materijalnih dobitaka.”

Inovacije predstavljaju osnov tehnološkog progresa, ključni faktor tehnološkog i ekonomskog razvoja. Preduzetništvo se bazira na inovacijama. Temelje teoriji inovacija je uspostavio Jozef Šumpeter, četrdesetih godina 20. vijeka. Šumpeter je inovacije proglasio za osnovni faktor tehnološkog progresa i ekonomskog razvoja, u smislu zamjene starih tehnologija novim, što je nazvao ”kreativnom destrukcijom”. U uslovima žestoke konkurencije i zasićenog tržišta preduzeća koje nemaju inovacije stagniraju, a stagnacija je uvod u odumiranje. U širem smislu riječi, inovacija je svaka radnja kojom se smanjuju inputi, tj. troškovi proizvodnje i administracije, povećava produktivnost ili korištenje opreme ili vremena, poboljšava kvalitet proizvoda ili usluga, odnosno svaka mjera koja vodi ka porastu konkurentnosti. Preduzetnička ekonomija je ekonomija u kojoj je inovacija normalna, redovna, stabilna i kontinuirana pojava. Preduzetništvo je proces pomoću kojeg pojedinac ili grupa pojedinaca koriste organizovani napor da bi iskoristili povoljne prilike i stvorili vrijednost i da bi se širili ispunjavanjem zahtjeva i potreba putem inovacija i jedinstvenosti, bez obzira na rasurse koje preduzimač posjeduje. Inovacije su ključna karakteristika preduzetništva. Zapravo može se reći da su inovacije ono što preduzetnički posao čini preduzetničkim. Preduzetnički posao je izložen stalnim promjenama. Promjene nastaju djelovanjem spoljašnjih (izmjene zakona i propisa, tehnologije, ekonomske promjene) i unutrašnjih sila (uvođenje nove opreme, promjena organizacije). Od mnogih problema koje imaju preduzetnici, promjene su najveći problem.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari