Odlomak

UVOD

Poslovni uspeh se može definisati sa različitih sanovišta (ekonomskog, tehničkog, umetničkog…), pa u zavisnosti od toga se može vrednovati uspešnost poslovanja. Tako npr. sa ekonomskog stajališta, ekonomiste će smatrati da je preduzeće ostvarilo cilj svog poslovanja ako je ostvarilo povoljan ekonomski uspeh, tj. odnos između rezultata reprodukcije i ulaganja koja su bila neophodna za njegovo ostvarenje. Da bi preduzeće ostvarilo što veći uspeh u svom poslovanju, treba poslovati u skladu sa privrednim principima, a da bi ocenilo taj uspeh, treba primeniti odgovarajuće metode merenja. Da bi se osigurala uspešnost poslovanja preduzeća, potrebno je sprovoditi i određenim metodama pratiti ostvarenje privrednih načela poslovanja, a time i ostvarenje poslovnog uspeha. Poslovni uspeh preduzeća koja posluju u uslovima tržišne ekonomije mora da se temelji na osnovnom ekonomskom načelu – ostvariti što veći rezultat sa što manjim ulaganjima.

Uspeh poslovanja može se izraziti kroz odnos rezultata i ulaganja. Elemente proizvodnje treba racionalno koristiti, jer su raspoloživi u ograničenim količinama.  Osnovni ekonomski princip poslovanja sastoji se u težnji da se uz minimalna ulaganja ostvare maksimalni rezultati. Osnovni ekonomski principi su produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost. Ekonomski principi poslovanja su određene norme ili pravila koja se primenjuju u poslovanju i radu preduzeća i drugih ekonomskih subjekata, u svrhu racionalnog ostvarivanja njegovih ekonomskih ciljeva.

Ekonomski uspešno poslovanje se ostvaruje onda kada se tim poslovanjem ostvaruju unapred postavljeni ekonomski ciljevi preduzeća. Stepen uspešnosti ostvarivanja ciljeva preduzeća izražava efikasnost njegovog poslovanja.U osnovi ekonomske efikasnosti preduzeća je njegova težnja da svojom delatnošću ostvari maksimalni rezultat uz minimalna ulaganja potrebnih faktora materije, energije i vremena. Ekonomski ciljevi i zadaci su deo ukupnih ciljeva i zadataka preduzeća. Efikasnost poslovanja preduzeća je upravo proporcionalna ostvarenim rezultatima. Veći rezultati podrazumevaju i veću efikasnost pod uslovom da su ulaganja za te rezultate ostala ista ili nisu povećana u većem obimu od obima rezultata.

Zbog nemogućnosti sintetičkog, zbirnog izraza efikasnosti poslovanja teorija i praksa ekonomije preduzeća afirmišu određene ekonomske principe poslovanja preduzeća. Najznačajniji principi su: produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost.Ekonomičnost predstavlja jedan od širih instrumenata kontrole ekonomske uspešnosti poslovanja preduzeća, jer ona održava odnos preduzeća prema ukupnim troškovima. Ekonomičnost predstavlja ekonomski princip poslovanja preduzeća koji obezbeđuje maksimalan proizvodni rezultat uz minimalno trošenje elemenata proizvodnje.Smisao kontrole putem ekonomičnosti jeste identifikovanje mesta u preduzeću u kojima se dolazi do povećanih troškova, nesprovođenja propisanih principa poslovanja, kao i neefikasnosti poslovanja.

Produktivnost rada kao ekonomski princip poslovanja predstavlja težnju da se u poslovanju ostvari što više proizvoda i usluga, uz što manje ulaganje rada, odnosno utrošaka radne snage. Ekonomičnost poslovanja kao ekonomski princip predstavlja težnju da se proizvede što veća vrednost uz minimalno ulaganje svih elemenata proizvodnje. Pokazuje koliko je ostvareno prihoda po jedinici troškova. Rentabilnost poslovanja kao ekonomski princip predstavlja težnju da se ostvari što veći dohodak ili dobitak uz što manje angažovanje poslovnih sredstava, pokazuje efikasnost angažovanja sredstava u stvaranju dobitka.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari