Istorija granične policije u Srbiji
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Zaštita životne sredine
Objavio katjakatja92 13. maj 2013. Prijavi dokument
Uvod
Industrilizacija proizvodnje u poljoprivredi, upotreba sredstava kao što su aditivi, hormoni, pesticidi, antibiotici itd., dovela je do nezadovoljstva potrošača i do gubitka poverenja u institucije zadužene za kontrolu bezbednosti hrane u Evropskoj uniji. Zbog čega je potražnja za zdravstveno-bezbednom hranom velika i raste svakim danom. U cilju poboljšava stanja, ceo sistem kontrole proizvodnje hrane u Evropskoj uniji je od 2000 godine temeljno izmenjen novim, strožijim zakonskim propisima (Generalni zakon o hrani), koji su uveli i novi koncept, odnosno koncept dobre poljoprivredne prakse.
Koncept dobre poljoprivredne prakse je moderni koncept poljoprivrednog gazdovanja koji je nastao u razvijenim zemljama. On je izraz opasnosti od ekološke krize, koja ozbiljno preti čovečanstvu u svim aspektima proizvodne aktivnosti čoveka. To upozorenje, koje postaje alarmantno, dolazi do izražaja danas kroz globalni rast cene hrane. Reč je o signalu da je potreban radikalno drugačiji odnos prema svim faktorima poljoprivredne proizvodnje. Neracionalnost, nefikasnost i nemar u ovoj proizvodnji imaju za posledicu sve veću zagađenost životne sredine s jedne strane i nedovoljnu proizvodnju u globalnim razmerama, kao i sve veću cenu hrane sa druge strane. Otuda je Dobra poljoprivredna praksa nužnost i imperativ moderne poljoprivredne proizvodnje.
Održivi razvoj kao izvor koncepta GAP-a
Zabrinotost koje pokreće konvencionalni način proizvodnje treba da otkloni sistem održive poljoprivrede. Iako je održivost u poljoprivredi povezana sa širim problemima globalne ekonomije, kao što su smanjenje naftnih rezervi i proizvodnja hrane za rastući broj stanovnika na Zemlji, usmeravanje poljoprivredne proizvodnje u pravcu održivog razvoja poteklo je od malih proizvođača, organizacija za zaštitu životne sredine i pojedinih poljoprivrednih stručnjaka. Oni su uočili destruktivnost koju je poljoprivreda prošlog veka prouzrokovala osnovnim faktorima proizvodnje, vodi i zemljištu. Na osnovu toga je počelo istraživanje i potraga za boljim načinima proizvodnje, koji se nastavljaju i danas.
Termin održivost podrazumeva oslonac na dosadašnja iskustva, usvajanje proizvodnji koja će ostvariti visoke prinose i profite, bez degradiranja prirodnih resursa na kojima se poljoprivredna proizvodnja zasniva.
Održiva poljoprivreda
Održiva poljoprivreda označava integrisani sistem biljnih i stočarskih proizvodnih praksi koji će dugoročno zadovoljiti potrebe ljudi za hranom, poboljšati kvalitet životne sredine i prirodnih resursa od kojih zavisi poljoprivredna ekonomija, omogućiti efikasnu upotrebu neobnovljivih i obnovljivih resursa i omogućiti odvijanje prirodnih bioloških ciklusa, održati ekonomsku vrednost proizvodnje i unaprediti kvalitet života ljudi.
Potrošači , takođe imaju važnu ulogu u stvaranju sistema održive proizvodnje hrane. Putem potražnje, oni šalju snažnu poruku proizvođačima, prodavcima i drugim učesnicima u lancu snadbevanja o tome šta je za njih važno. Cena poljoprivrednih proizvoda, kao i njihova hranjiva vrednost i kvalitet oduvek imaju odlučujući uticaj prilikom izbora potrošača.
Poljoprivredna proizvodnja je održiva samo ukoliko je profitabilna, odnosno korisna za porodice i zajednice, kojima obezbeđuje odgovarajući prihod i kvalitet života uz očuvanje životne sredine. U skladu sa tim, održiva poljoprivreda podrazumeva postižanje sledećih ciljeva:
U praksi razvijenih zemalja danas postoje tri osnovna sistema poljoprivredne proizvodnje:
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio trujke 18. novembar 2024.
Objavio Roske994 07. novembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.