Odlomak

Uvod

Sam opstanak na zemlji je prioritet svih zivih bica na planeti Zemlji. Od svog nastanka, covek se borio da suzbije sve prepreke koje narusavaju njegovu egzistenciju. Svom svojom snagom covek se borio da svoje okruzenje prilagodi sebi i svojim potrebama, misleci da je on kreator svega sto ga okruzuje.
Samim tim, sto je uticaj coveka na prirodu bio sve jaci i ucestaliji, u nekim situacijama sam taj proces je doveo do toga da se on oseca nemocan da bilo sta uradi, vec je morao da svojim prisustvom pretrpi odredjene posledice. Nazalost sama ta nemogucnost da se na odredjena desavanja utice doslo je do toga da  i sam opstanak coveka bude pod znakom pitanja.
Pod negativnom stranom prirode podrazumevamo sva desavanja koja dovode coveka u takav polozaj da ih ne moze kontrolisati, uticati, niti suzbiti, a kada je covek nemocan javlja se i strah od toga da postoji nesto sto je jace od njega, i da je on u tom slucaju inferiorniji. Prirodne nepogode su odgovorne za menjanje celokupnog zivota na zemlji i da se one nisu desavale, sam prostor u kome zivimo bi mozda bio drugaciji. U sadasnjem vremenu one predstavljaju najveci problem, upravo zbog toga što ne postoji nacin za suzbijanje, vec se mogu preduzeti mere prevencije i masovno infornisanje, da kada ljudi dodju u dodir sa njima znaju kako da postupe, upravo ovo je i problem nase danasnjice. Nedovoljna informisanost dovodi do toga da svetom vlada haos, panika i strah…
 

 
Pojam poplava

Poplava je prirodna pojava koja oznacava neuobicajeno visoki vodostaj u rekama i jezerima, zbog koga se voda iz recnog korita ili jezerske zavale preliva preko obale te plavi okolno podrucje. Takodje oznacava I nesto redju I obicno kratkotrajniju pojavu koja se dogadja na obalama mora.
Pojam  ‘Poplava’  znači privremenu pokrivenost vodom zemljišta koje obično nije prekriveno vodom. To uključuje poplave koje uzrokuju reke, gorski potoci, bujični vodotoci, te poplave uzrokovane morem na priobalnim područjima.
Dok se s’ jedne strane tvrdi da su poplave prirodni fenomen koji nije moguce predvideti, s’ druge strane  postoji stanoviste koje govori o tome da poplave retko mogu nastati iznenadno, one se uvek mogu predvideti, pocev od promene klimatskih prilika, metorolodkih najava i pojave padavina. Iznenadna poplava moze nastati samo iznenadnim pucanjem odbrambene brane koja zadrzava vodu u njenom toku ili brane na hidrocentralama.
To su prirodne opasnosti koje mogu da rezultiraju gubitcima ljudskih zivota,velikim materijalnim stetama, devastiranjem kulturnih dobara I stetama po zivotnu sredinu.

 

 

 

Poplavni rizik

„Poplavni rizik“ znači kombinacija verovatnosti pojave poplavnog dogadjaja i mogucih stetnih posledica poplavnog dogadjaja za zdravlje ljudi, okolinu, kulturnu bastinu.

Preliminarna procena rizika od poplava obuhvata analizu raspolozivih podataka o karakteristikama i stetnim posledicama poplava iz proslosti, kao i procenu mogucih stetnih posledica poplava koje se mogu javiti u buducnosti, uz koriscenje podataka o topografiji, hidrografiji, nacinu koriscenja zemljista, naseljenim mestima, granicama vodnih podrucja, melioracionih podrucja i slivova, administrativnim granicama

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari