Odlomak

UVOD

Za komunikologiju se, u najopštijem smislu, može reći da je nauka koja za predmet ima fenomen komunikacije. Komunikologija je relativno mlada nauka, koja se kao samostalna disciplina razvija tek u poslednjih pola veka.

U okviru komunikologije istražuju se najraznovrsniji oblici opštenja među živim bićima, pa samim tim, ona obuhvata proučavanje sadržaja, oblika i tehnika saopštavanja, ispitivanje smisla poruka i načina njihovog prihvatanja. Budući da komunikacija predstavlja odnos prema okolini, i da kao instiktivni proces adaptacije na okolinu, prethodi svakoj drugoj, biološkoj aktivnosti, komunikologija se određuje kao fundamentalna disciplina koja bi trebalo da pomoću jedinstvenih principa objasni podjednako uspešno kako razvitak primitivnih organizama, tako i razvitak ljudskog društva.

Komunikacijski model je danas jedan od preovlađujućih modela moderne psihologije. Preko opšte teorije sistema, koja je dominirala krajem šezdesetih godina XX veka, Fon Bertalanfijevog insistiranja na primeni te teorije na žive sisteme (ljude), i kibernetskih pojmova kontrole i upravljanja sistemom, koje je stvorio Viner, definicija komunikologije je bitno izmenjena.

Savremeno poimanje komunikologije pokazuje da, iako interdisciplinarna nauka u koju su uključene različite discipline psihologije, filozofije, sociologije, lingvistike, semantike, biologije, neurologije itd. U centru svog interesovanja ima ljudsku komunikaciju.

U ovom radu želela sam da napravim jedan kraći osvrt na verbalnu i neverbalnu komunikaciju, kao značajnom vidu interpersonalne komunikacije.

Predmet istraživanja

Predmet istraživanja ovom seminarskog rada je diferentna specifičnost ljudskog govora koja je sadržana prevashodno u sposobnosti stvaranja i korišćenja simbola, čiji najsavršeniji oblik predstavlja jezik, kao genetski određena i samo čoveku svojstvena sposobnost opštenja putem artikulisanog sistema verbalnih znakova, bez koje je teško zamisliti organizovan mentalni život, a time i proces mišljenja. Jezička sposobnost se primarno ostvaruje u govoru.

Cilj istraživanja

Cilj je uvideti specifičnosti komunikacije i dobro je poznavati metode usmenog izlaganja u komuniciranju, jer ovakav vid iskaza predstavlja polaznu osnovu kako za kvalitetan prenos informacija, tako i za razvijanje saradnje.

Hipoteze istraživanja

Da bi rad bio prezentovan u skladu sa naučno zasnovanim standardima, sadržaj i istraživanje će biti utemeljen na sledećim hipotezama:
H0: Dobra komunikacija predstavlja odraz ličnosti pojedinca.
H1:. Osobe koje ostavljaju sjajan utisak u društvu vešte su u praćenju vlastitih izraza emocija i sposobne su empatizirati s drugima, dakle, socijalno su vešte.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari