Odlomak

Postizanje uspeha u velikim složenim softverskim  projektima

UVOD

„Kompanija je osnovni privredni subjekt (organizacija), koji se osniva radi sticanja dobiti. Ciljna funkcija kompanije je dobit . Ovo karakteriše sve pravne forme kompanija.Ona se sastoji u zadovoljavanju potreba korisnika usluga iz obavljanja ove delatnosti. Kompanija organizuju proizvodnju, nude na tržištima određene količine roba (gotovih proizvoda), nastojeći maksimiziranje svojih dobitaka. Kada odlučuju o proizvodnji ponudi, kompanija nastoje da svoje proizvode (usluge) prodaju po takvim cenama, kako bi pokrili cijene koštanja  i ostvarili određeni iznos dobiti . Kompanija se uzdržavaju od smanjivanja cena, jer to mogu uraditi i konkurenti. Time mogu više izgubiti nego dobiti.
Projekat ( proiectum — bačen unapred ) је jedinstveni proces, sastavljen iz niza aktivnosti sa jasno definisanim  početkom  i krajem, као i ljudskim, finansijskim i drugim resursima. Svaka od navedenih аktivnosti unutar  јednog projekta ima za cilj, zadovoljavanje potreba klijenta.
Softver  je program koji ‘govori’ računaru kako treba da izvršava određene zadatke. Softver je način zapisa algoritama u obliku koji je razumljiv računaru. Pojam softver je prvi put iskoristio John W. Tukey, inženjer informatike, 1957. godine. Pojam je nastao kao analogija pojmu hardver. Naime, na engleskom reč hardver znači tvrdotvorina, odnosno tvrde stvari (hard = tvrdo). Nasuprot tome reč soft znači meko. Dva osnovna tipa softvera su:
Sistemski softver – programi koji se koriste za direktno upravljanje fizičkim delom računara, odnosno hardverom,
Aplikativni softver – programi namenjeni krajnjim korisnicima računarskog sistema. To su dakle programi sa kojima korisnici sistema obrađuju podatke i koji se projektuju za rešavanje konkretnih problema”.

KORIŠĆENJE   FUKCIONALNIH  TIMOVA  ZA  RAZBIJANJE SILOSA  RADI  POBOJŠANJA  ŠANSI  ZA  USPEH  KADA  SE  GRADI VEOMA KOMPLIKOVAN SISTEM

Veliki tehnoloski programi transformacije  vazni su za stvaranje  poslovne vrednosti i izgradnju strateskih sposobnosti sirom industrije.Sa mnogim organizacijama potrosnja je oko 50%  njihovog budžeta na razvoj aplikacija,sposobnost da izvrše softverske programe brže I po nižoj ceni,što je od suštinskog  značaja za uspeh mnogih projekata transformacije.Međutim kvalitet izvršenja je daleko od željenog.Zajednilčke studije Mekkinsija I Oksford Univerziteta utvrdili su da  ti  softverski projekti 60% odstupaju od budžeta I 30% su preko rasporeda,Ćak 17%  projekata idu veoma loše I oni mogu ugroziti samo postojanje kompanije.

Neke velike razmene i razvoj aplikacija su posebno izazovni zato što njihova složenost i visok stepen međuzavisnosti među radnim tokovima.Kategorija obuhvata razvoj sistema za telekomunikacije fakturisanja,osiguranja potraživanja,plaćanja poreza i srž maloprodajnih-bankarskih govornica.Ovi projekti potražnje zatvaraju koordinacije zbog čestih preciziranja originalnih zahteva korisnika.Takva koordinacija se može desiti samo razbijanjem tradicionalnih silosa u razvoju aplikacija I dostignuća su ćesto povezana sa žustrim softverkim pristupom razvoju.Ali okrutnost je uglavnom primenljiva u manjim projektima sa minimalnim definicijama uz zahtev korisnika koji se može podeliti čistim brojem paralelnih potprojekata.

Elementi intativnih aplikacionih primena u praksi,inspirisane žustrinom gladju,test-pogona I razvoj ce sigurno igrati ulogu u složenim projektima kao što su poznate.Kako god, u našem iskustvu ovi pristupi treba da  komuniciraju sa novim organizacijama izgradnje koja sadrži funkcionalne timove.Mi ove timove zovemo “Rad ćelija”.


No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari