Odlomak

Prognoziranje potencijalne rodnosti zimskih okaca vinoveloze na osnovu vremenskih uslova iz prethodne godine

1. UVOD

Rodnost jedne sorte je pre svega genetski određena, ali je pod značajnim uticajem unutrašnjih i spoljašnjih činilaca. Od unutrašnjih činilaca to su hormoni, dok kod spoljašnjih činilaca najvažniji i dokazan u ticaj imaju mineralna ishrana, svetlost, toplota, voda, agrotehničke i fitotehničke mere.
Primenom određenih operacija zelene rezdbe se u značajnoj meri može uticati na sadržaj hraniva i vode u zemljištu. Na svetlost i toplotu čovek nema nikakvog uticaja, osim na osvetljenost u špaliru što se reguliše letnjom rezidbom. Toplota, svetlost i voda su činioci koji se najviše kolebaju od godine do godine. Njihov uticaj se oseti na svakom rodu dvostruko, u predhodnoj godini kada se on stvarao u okcima (POTENCIJALNA RODNOST) i u narednoj godini, kada se taj rod pojavio i razvijao (STVARNA RODNOST).

2. MORFOLOGIJA ZIMSKIH OKACA

Zimska okca. Nalaze se u pazuhu listova po celoj dužini lastara. Naziv zimska okca dobila su po tome što se stvaraju i diferenciraju tokom jednog vegetacionog perioda, prezime kao okca i tek u proleće naredne godine razvijaju se u lastare. Nazivaju se još i složena okca jer su sastavljena iz većeg broja pupoljaka (slika 1.). Na uzdužnom preseku zimskog okca može se videti mnoštvo dlačica nalik na vatu. Ta dlakavost sačinjava vunasti deo koji štiti nežne delove pupoljka od niskih zimskih temperature. Normalno razvijeno okce (slika 2.) se sastoji iz većeg broja pupoljaka. Među njima je jedan, u sredini, najrazvijeniji, to je glavni pupoljak. On se u proleće prvenstveno razvija dajući glavni lastar. Oko glavnog pupoljka nalazi se nekoliko manjih pupoljaka koji se zovu suočice (rezervni, pomoćni pupoljci). Broj suočica u jednom okcu može biti od 1-6, ređe više.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari