Odlomak

 

1. UVOD

Pod transport se podrazumeva kretanje robe i ljudi od jedne do druge lokacije. Zna se da se mesto proizvodnje i mesto proizvodnje nalaze prostorno udaljeni. Iz tih razloga da bi gotov proizvod iz proizvodnje stigao do mesta potrošnje on se mora transportovati.
Transport iz napred navedenih razloga ima funkciju da obezbedi sigurno snabdevanje tržišta svim neophodnim robama kojim će zadovoljiti potrebe potrošača.
Podela transporta uzrokovana je korišćenjem određenog transportnog sredstva, tako da se transport deli na:

– drumski,
– železnički,
– vodeni,
– vazdušni,
– kablovski i
– cevovodni.

Koji vid transporta će se odabrati zavisi od proizvoda koji će se prevoziti. Neki proizvodi i robe zahtevaju posebne režime prevoza radi očuvanja i održanja kvaliteta proizvoda koji se prevozi.
Tako je transport prehrambenih proizvoda specifičan, jer mora da se obezbedi kvalitet gotovog proizvoda da u ispravnom stanju stigne do potrošača.
Za potrebe prevoza prehrambenih proizvoda koriste se posebno opremljena vozila sa regulisanom temperaturom koja čuvaju i zadržavaju kvalitet proizvoda.
Za prevoz prehrambenih proizvoda u domaćem transportu koristi se drumski saobraćaj uz adekvatno opremljena prevozna sredstva koja su obično kamioni.
Kod međunarodnog prevoza prehrambenih proizvoda koristi se kombinovani prevoz drumskog i vazdušnog prevoza.
U nastavku rada biće reči o proizvodnji, pakovanju i transportu piva od proizvodnje do potrošnje.

2. PROIZVODNJA PIVA

Pivo se proizvodi još od davnina. Tada se pivo pravilo iz slada, ali bez hmelja, tako da je dobijen proizvod bio veoma kiseo. U pivo dodavane različite trave – pelin, lupin glog, šafran i dr. Primena hmelja predstavlja važno otkriće i čini osnovu savremene tehnologije piva. Hmelj se prvi put počeo koristiti u Novogorodskoj Rusiji. Usavršavanje parne mašine veoma se povoljno odrazilo na razvitak pivarstva. Najvažniji tehnički pronalazak predstavlja pronalazak mašine za hlađenje. Zahvaljujući najvažnijim naučno-tehničkim dostignućima u 19. veku stvoreni su uslovi za pretvaranje usitnjenih preduzeća u velike mehanizovane fabrike piva.
Pivo predstavlja slabo alkoholno piće, koje se proizvodi u procesu alkoholnog vrenja iz slada, hmelja, vode i pivskog kvasca. Voda je glavni deo svih napitaka. Ona služi kao rastvarač. Slad daje pivu sastojke ekstrata od kojeg zavisi punoća ukusa i koncentracija osnovnog ekstrata piva. Hmelj konzervira pivo i daje mu ugodan miris i gorak ukus, dok pivski kvasac izaziva alkoholno vrenje u kome šećer prelazi u alkohol i ugljen dioksid.
Proizvodnja piva obuhvata tehnologiju slada i tehnologiju piva.
Tehnologiju slada čine:
– čišćenje i sortiranje ječma,
– močenje ječma,
– klijanje ječma,
– sušenje zelenog slada,
– oslobađanje slada od klice i
– poliranje.

Tehnologija piva obuhvata:
– Proizvodnja sladovine
– Glavno i naknadno vrenje
– Bistrenje i punjenje piva

2.1. Proizvodnja sladovine

Proizvodnja sladovine čin proces proizvodnje sladovine koji obuhvata sledeće faze:
– Drobljenje slada
– Ukomljavanje slada
– Filtracija sladovine
– Varenje i hmeljenje sladovine
– Bistrenje i hlađenje sladovine

2.1.1. Drobljenje slada

Drobljenje slada je mehanička priprema slada za ukomljavanje. Zadatak drobljenja slada je olakšavanje i ubrzavanje procesa rastvaranja sadržaja zrna u toku ukomljavanja zbog maksimalno mogućeg prevođenja eksraktivnih materija u sladovinu. Slad mora biti čist, sortiran i sa jednoličnom veličinom zrna. Slad sadrži sledeće sastojke koji su prikazani u tabeli 1. pojedinih sastojaka izraženi u procentima treba da budu sledeći:

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari