Dugoročne posledice i promene navika potrošača u e-trgovini usled uticaja pandemije Covid 19 u Republici Srbiji
Objavio Seminarski0002 07. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Informacione tehnologije
Objavio jaaa123456789 29. januar 2016. Prijavi dokument
1. UVOD
Računarska mreža je pojam koji se odnosi na računare i druge uređaje koji su međusobno poveyani kablovima ili na drugi način, a u svrhu međusobne komunikacije i deljenja podataka.
U računarskoj mreži osim računara mogu biti i habovi (razvodnici), svičevi (skretnice, komutatori) i ruteri (usmerivači). Različite tehnologije mogu se koristiti za prenos podataka sa jednog mesta na drugo, uključujući kablove, radio talase i mikrotalasni prenos. Veza između dva računara koji dele svoje resurse se može nazvati računarskom mrežom.
Slika 1.
2. VRSTE RAČUNARSKIH MREŽA
Računarske mreže se mogu podeliti u dve osnovne klase prema veličini razdaljine koje pokrivaju: lokalne i globalne mreže.
2.1 Lokalne Mreže
Lokalne mreže (Local Area Network – LAN) predstavljaju mrežu računara i drugih komponenata lociranu u okviru relativno malog prostora, kao na primer sprat u zgradi, ili samoj zgradi. Lokalna mreža omogućava zajedničko korišćenje korporacijskih resursa kao što su npr. uređaji za arhiviranje, štampači, skeneri, aplikacije, baze podataka i slično. Postojanje LAN-a može da eliminiše potrebu za cirkulacijom dokumenata u papirnoj formi tako što omogućava dostavljanje dokumenata, beleški, poslovnih pisama u elektronskoj formi na radnu stanicu svakog službenika. Lokalne mreže karakteriše velika brzina prenosa i malo kašnjenje.
Slika 2. Primer LAN-a
2.2 Globalne Mreže
Globalne mreže (Wide Area Network – WAN) predstavljaju mreže koje povezuju računare locirane na velikim udaljenostima npr. u drugim gradovima, državama ili kontinentima. WAN pokriva veliku geografsku oblast i generalno su javno dostupne mreže. Globalne mreže obuhvataju regionalne mreže, kao što su telefonske kompanije ili međunarodne mreže, kao što su globalni provajderi, odnosno isporučioci komunikacionih usluga. Ove mreže mogu da kombinuju komutirane i direktne linije, mikrotalase i satelitske komunikacije. Globalne mreže mogu biti komercijalne, pravilima regulisane mreže, dok su neke u privatnom vlasništvu, obično u vlasništvu velikih kompanija koje mogu da podnesu odgovarajuće troškove. Postoje i globalne mreže koje su javne u smislu upravljanja, resursa i pristupa. Organizacije uvode mreže pre svega da bi delile resurse i omogućile komunikaciju preko mreže. U resurse spadaju podaci, aplikacije i periferni uređaji (štampač, modem, skener itd.).
Objavio Seminarski0002 07. novembar 2024.
Objavio error12 16. oktobar 2024.
Objavio error12 16. oktobar 2024.
Objavio Andri0805 06. decembar 2024.
Objavio Milkica98 06. decembar 2024.
Objavio Stankoviccd 05. decembar 2024.
Objavio Andri0805 06. decembar 2024.
Objavio Milkica98 06. decembar 2024.
Objavio Stankoviccd 05. decembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.