Odlomak

1. Uvod
Djelatnost socijalnog rada od svog nastanka pa do danas imala je i ima značajnu ulogu u svakoj društvenoj zajednici. Različiti oblici prakse socijalnog rada razvrstani su u područja, prije svega prema primjeni metodskih kompleksa (socijalni rad sa pojedincem, grupom ili zajednicom), kao i prema kategoriji korisnika (rad sa djecom, starima, osobama sa posebnim potrebama, delinkventima, zavisnicama, starima i sl.). Područja socijalnog rada određuju specifičnost primene metoda, tehnika i vještina socijalnog rada na određenu kategoriju klijenata.
Socijalni rad u zajednici seže od početka razvoja socijalnog rada kao samostalne profesije i usmjeren je prije svega ka poticanju socijalne promjene u cilju boljitka zajednice. Glavne vrijednosti koje zastupa i na kojima počiva su zaštita dostojanstva pojedinca i humana socijalna okolina. Socijalni rad u zajednici u zapadnim zemljama ima tradiciju dulju od stotinu godina i danas ima nezamjenjivu ulogu u aktivnostima poput borbe protiv socijalne isključenosti, promoviranja principa socijalne pravednosti, zalaganja protiv različitih oblika nejednakosti u društvu, izgradnje sigurne i zdrave okoline za život građana, izgradnje partnerstva među različitim periodima u socijalnom životu zajednica, promoviranja volonterskog rada i brojnim drugim. U Hrvatskoj je, uslijed brojnih specifičnih okolnosti u razvoju socijalnog rada, područje rada u zajednici relativno zanemareno i u najmanju ruku nedovoljno korišteno (Žganec ).
Što je potrebno da bi socijalni rad u zajednici zauzeo značajno mjesto koje mu i pripada?
2. Socijalni rad kao pojam
Socijalni rad se, od svog nastanka do danas, definira na različite načine. Prve definicije naglašavale su da socijalni rad uključuje milosrđe, pomoć siromašnima i čovekoljublje. Možda najsveobuhvatnija definicija socijanog rada vidi se na portalu Hrvatske udruge socijalnih radnika (HUSR, 2014):
Socijalni rad je profesija koja promiče socijalne promjene, rješavanje problema u međuljudskim odnosima i osnaživanje osoba kako bi se povećala njihova dobrobit i kvaliteta života. Značajan cilj socijalnog rada je integracija, solidarnost i povezanost s društvom u kojem se odvija praksa socijalnog rada. Socijalni radnici se zalažu za socijalno-političke i zakonodavne inicijative koje potiču osobni i društveni razvoj, promicanje ljudskih prava i socijalne pravde te jednakost svih građana. Socijalni rad je primarno usmjeren na poticanje pozitivnih promjena u društvu i pružanje pomoći i podrške korisnicima socijalnih usluga, pri čemu takav odnos ne smije ugroziti niti jedan drugi interes ili namjera. Svaki socijalni radnik je slobodan u izboru i primjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada uvažavajući zakonsku regulativu i etički kodeks struke.
Koristeći teorije ljudskog ponašanja i teorije sustava, socijalni rad utječe na one točke gdje se ljudi nalaze u interakciji sa svojom okolinom. Principi ljudskih prava i socijalne pravde temeljni su za socijalni rad.
Socijalni rad kao praksa usmjeren je na trenutno rješavanje problema na tri područja: socijalni rad u organiziranju zajednice, grupno socijalni rad i socijalni rad s pojedincem, i pri tome koristi specifične metode i tehnike (Žganec, 1996).
Uključivanje socijalnih radnika u planiranje, pripremu i provođenje socijalnih akcija s ciljem postizanja dobrobiti zajednica jedan je od ciljeva profesionalnog djelovanja. Socijalni rad u zajednici je vrlo važan element djelatnosti budući da se tim radom može neposredno utjecati na kvalitetu života ljudi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari