Odlomak

O taktici fudbalske igre

U najširem smislu taktika predstavlja izbor sredstava i način za realizaciju odredjenog plana u procesu takmičenja. Počinje od grčke reči taktika (nauka o vodjenju bitke u ratu). U fudbalu se pod taktikom podrazumeva smišljen i uvežban plan po kome se žele maksimalno iskoristiti sposobnosti svih igrača u timu, da bi se ostvario odredjeni cilj.
Za postizanje visokih sportskih rezultata veoma je važna uzajamna povezanost taktičke i tehničke pripremljenosti. U strukturi svake sportske taktike razlikujemo opštu i specijalnu taktičku pripremu.
Opšta taktička priprema obuhvata ovladavanje opštim teorijskim osnovama taktike i sportske igre, način njihovog korišćenja u različitim uslovima bliskim uslovima fudbalske igre i razvoj širokog taktičkog mišljenja.
Specijalna taktička priprema odnosi se neposredno na fudbaslku igru. Usmerena je na produbljivanje i usavršavanje taktičkih umeća i sposobnosti.
Fudbalska igra se sastoji iz naizmeničnih izvodjenja napada i odbrane. U toku fudbalske utakmice odredjeni taktički zadaci mogu se rešavati:

  • individualnom taktikom (igrač učestvuje sam)
  • grupnom taktikom (učestvuje nekoliko igrača)
  • kolektivnom taktikom (učestvuje cela ekipa).

Svaki od navedenih elemenata može biti primenjen i u odbrani i u napadu.

 

 

 

 

 

Taktika u napadu
Napad se zasniva na inicijativi, prednosti posedovanja lopte i pretpostavci da se postigne pogodak.

 

 

 

Principi napada

Osnovni zahtev, odnosno zadatak napada je usredsredjivanje svih akcija ka protivničkom golu. Da bi se uspešno realizovao osnovni zadatak napada služimo se sledećim principima:

Prilagodjavanje napada protivničkoj odbrani

Uspeh napada, ne zavisi samo od sposobnosti vlastite ekipe, njene koncepcije igre, već i od načina organizovanja i ponašanja suprotne ekipe u svim fazama igre. Svaka ekipa u napadu mora da računa da i odbrana nastoji da primeni najefikasnija sredstva u realizaciji svojih zadataka. U ovakvim okolnostima, napad mora da koristi inicijativu i da je obogaćuje sa novim rešenjima, kako bi odbranu doveo u otežane uslove i narušio njenu organizaciju i ravnotežu.

Princip prilagodjavanja napada odbrani sastoji se u pravovremenom otkrivanju načina dejstva odbrane a zatim usmeravanje težišta napada na slabije obezbedjenim delovima terena, kao i oslanjanje na individualne sposobnosti, bogatstva, raznovrsnosti i kreativnosti igrača napada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari