Odlomak

IZVOR: EKONOMIST | BILJANA STEPANOVIĆ, EKONOMIST MAGAZIN


Mnogi svetski analitičari smatraju da je Mađarskoj u ovom trenutku neophodna hitna fiskalna reforma i konsolidacija. Takođe vlada mišljenje da je Mađarska vrlo blizu valutnoj krizi ako hitno ne izvrši stabilizaciju. Međutim, u ovom trenutku, neodgovorna politika ne utiče toliko na inflaciju koliko na tekući deficit. Ukoliko bi se ovo nastavilo, to bi moglo dovesti do depresijacije valute, što bi dalje uticalo na inflaciju.
Poslovica kaže da se pametni ljudi i narodi uče na tuđim, a oni drugi na sopstvenim greškama. Ako ima bilo kakve koristi od toga što Srbija u tranziciji kasni za ostalim zemljama, onda je to mogućnost da uči na tuđim greškama.
O tome kako je Mađarska uspešno prošla kroz tranziciju i stigla do Evropske unije, koja je iskušenja još očekuju, koliko vlada pomaže, a koliko odmaže u očuvanju stabilnosti cena i kada će Mađarska forintu zameniti evrom, razgovarali smo sa guvernerom centralne banke Mađarske Zigmundom Jaraijem.
€: Da počnemo od aktuelnog pitanja – inflacije. Srbija ima za evropske standarde visoku inflaciju, a Mađarska svega 2,7 odsto. Kako je postignuta tako niska stopa inflacije?
Zigmund Jarai: Istorija inflacije nije bila tako dobra ni u Mađarskoj. Mi smo u prošlosti imali slične probleme. Devedesetih smo imali inflaciju od čak 20 do 30 procenata, a 2001. godine ona je iznosila oko 10 odsto. Došli smo do zaključka da to ne može biti u interesu države i da je najbolje da se postigne stabilnost cena, a to podrazumeva inflaciju od oko tri odsto.
Tada smo uveli drastične promene u monetarnoj politici, uveli smo sistem “targetiranja” inflacije i u periodu od tri do četiri godine uspeli smo da svedemo stopu inflacije na oko tri odsto. Znači, ključno je bilo uvođenje targetiranja inflacije, jer je to pomoglo da se poveća kredibilitet centralne banke i da monetarna politika bude transparentna. Takođe smo koristili i kamatne stope za obaranje inflacije, jer su one uticale na apresijaciju kursa, a to je opet uticalo na pad inflacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari