Odlomak

UVOD

Ovim radom predstavljeni su osnovni uzroci otkaza neispravnosti koji se javljaju u eksploataciji željezničkih vučenih vozila na profilu točkova, načini utvrđivanja, uzroci kvarova i mogućnosti otklanjanja.
Jedan od najodgovornijih sklopova željezničkog vozila je osovinski sklop, odnosno točak kao element osovinskog sklopa. Propisi i odredbe definišu kompletan životni ciklus točka, od projektovanja, izrade, ispitivanja, prijema iz proizvodnje, upotrebe, eksploatacije, održavanja, do predloga za kasacijom i rashodovanjem. Iz mnoštva uzroka otkaza (za osovinske sklopove u eksploataciji se susreće više od 60 vrsta) za okvire ovog rada razmatraće se nedostaci koji se javljaju na osovinskom sklopu.

1. OPĆE KARAKTERISTIKE OSOVINSKOG SKLOPA

Osovinski sklopovi su dijelovi kola od kojih najviše zavisi bezbjednost saobraćaja. Spadaju u grupu vitalnih mašinskih elmenta željezničkog vučnog i vučenog voznog sredstva. U samom tehničkom sistemu obezbjeđuju neposredni kontakt vozila sa šinom i upravljaju kolima. Od stanja cjelokupnog osovinskog sklopa, u prvom redu zavisi bezbjednost i sigurnost, a zatim i mirnoća hoda vozila. Zbog toga se mora posvetiti posebna pažnja prilikom održavanja istog.
Stoga osovinski sklop mora ispunjavati sljedeće uvjete:
– Da bude sdovoljno čvrst i otporan na trošenje,
– Da bude što je više moguće lakši radi smanjenja dinamičkih opterećenja tračnica i povećanja mirnoće kretanja karoserije tj.sanduka vozila,
– Da bude dovoljno elastičan radi amortizacije dinamičkih udara pruge.
Osovinski sklopova ima više vrsta, razlikuju se po tipu osovina i kotača, a dimenije im ovise o nosivosti i brzini kretanja vozila. Svaki osovinsi sklop sastoji se od osovine i dvaju kotača koji su čvrsto navučeni na osovinu.
Na osovini razlikujemo ove karakteristične dijelove: vijenac rukavca, rukavac, vrat, sjedište glavčine kotača, srednji dio osovine te središnja gnijezda smještena na čelnim stranama osovine koja služe za uležištenje vrhova trnova s pomoću kojih se obavlja centriranje osovine odnosno osovinskog sklopa pri njihovoj obradi tokarenjem.
Osovina se izrađuje kovanjem od čeličnog materijala nakon čega se obrađuje tokarenjem. Budući da je osovina u toku izradbe izložena djelovanju promjenljivog opterećenja, znači utjecaju procesa umora materijala, svi prijelazi s jedne veličine promjera na drugu moraju imati određeni polumjer kako bi se smanjilo djelovanje efekta koncentracije naprezanja. Zato se u osovina namijenjenih za brzine kretanja vozila od 140 km/h tokari i središnji dio radi otklanjanja površinskih grešaka koje djeluju zarezno pa tako predstavljaju mmjesta koncentracije naprezanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari