Odlomak

 
1 OPĆE NAPOMENE

Ugovor je sklopljen kad su se ugovorne strane suglasile o bitnim elementima ugovora. Bitni elementi ugovora su oni dijelovi ugovora koji ga čine određenim poslom i bez kojih dijelova takav ugovor ne bi mogao niti postojati, također bitni elementi ugovora su određeni prirodom posla i voljom ugovornih strana.

Ugovor se sklapa u pravilu u onom času kad ponuditelj primi izjavu ponuđenog da ovaj prihvaća
ponudu. Ponuda je prijedlog za sklapanje ugovora učinjen određenoj pravnoj ili fizičkoj osobi koji sadrži sve bitne sastojke ugovora, tako da bi se njegovim prihvaćanjem odmah mogao sklopiti ugovor.
Volja za sklapanje ugovora može se izjaviti riječima, uobičajenim znacima ili drugim ponašanjem temeljem kojeg se može sa sigurnošću zaključiti o njezinom postojanju. Prema tome, volja za skla¬panje ugovora može se izraziti i konkludentnim odnosno zaključnim radnjama, a to su takve radnje iz kojih se sa si¬gurnošću može zaključiti da je njima izjavljena volja za sklapanje ugovora, a da ta volja ne bude izražena riječima nego npr. ponuđeni tvrdi da će platiti cijenu ili pošalje robu odnosno stvar ili tome slično.

Pod formom ugovora podrazumijeva se predviđeni vanjski način na koji se manifestira volja ugo¬vornih strana u pogledu sadržaja ugovora koji se zaključuje. Pri tome treba imati na umu da se kod formalnih ugovora treba uvijek pridržavati unaprijed predviđene ili ustvari propisane ili ugovorene forme za pojedini slučaj ugovorenog obvezivanja, dok se kod neformalnih ugovora izbor oblika samog ugovora prepušta volji ugovornih strana.

Ugovori se u pravilu sklapaju običnom suglasnošću volja – što znači da ne postoji potreba podržavanja određenih formi, jasno osim u slučaju kad je zakonom određeno drukčije, odnosno ako se same stranke ne dogovore o obvezatnosti određene forme. Kad je zakonom određena forma, onda se ona mora poštivati, jer u suprotnom nije niti došlo do zaključenja ugovora. Prema tome, kad je zakonom određeno da ugovor mora biti u pismenoj formi, tada je ugovor zaključen tek kad po¬stoji napisani tekst takvog ugovora.

Postojanje pismene forme utvrđuje se kad je o sadržaju ugovora sačinjena pismena isprava, koju potpisuju obje ugovorne strane. Kao redovno javlja se jedinstvena pismena isprava, ali nije oba¬vezno, jer je dopustivo da svaka ugovorna strana sastavi i potpiše svoju ispravu u obliku pisma koje upućuje drugoj strani. U tom slučaju tekstovi oba pisma se moraju podudarati u pogledu bitnih ele¬menata ugovora.

Potpis ugovora po fizičkoj osobi treba sadržavati njeno ime i prezime i treba biti vlastoručan. Stavlja se na kraju ispod napisanog teksta isprave i time potpisnika obvezuje na sve ono što je napisano ispred njegova potpisa. Ako je ugovor ili isprava napisana na više stranica čini se potrebnim da na svakoj stranici iz istih razloga bude paraf potpisnika isprave.

2 OSNOVE UGOVORA O TRGOVAČKOM ZASTUPANJU

Ugovorom o trgovinskom zastupanju obvezuje se zastupnik da se stalno brine da treće osobe skla¬paju ugovore s njegovim nalogodavcem i da u tom smislu posreduju između njih i nalogodavca, te da nakon dobivenog ovlaštenja sklapa ugovore s trećim osobama u ime i za račun nalogodavca, a nalo¬godavac se obvezuje da mu za svaki sklopljeni ugovor isplati određenu naknadu – proviziju.

Subjekti ugovora zastupanja su nalogodavac i zastupnik. Zastupnik nikada ne može biti u istom poslu zastupnik i za drugu stranu posrednik. Ugovor se mora sklopiti u pismenoj formi, jer inače nema pravni učinak.

Zastupnik ima obvezu:
a) sklopiti ugovor u ime nalogodavca,
b) brinuti o interesima nalogodavca,
c) sudjelovanja u sklapanju poslova,
d) čuvanja poslovne tajne,
e) vraćanja stvari dane mu na upotrebu,
f) posebno odgovarati nalogodavcu i gdje se radi o određenom području

ad/a Zastupnik može sklapati ugovore u ime i za račun svog nalogodavca, ako je dobio od njega pose¬bno ili opće odobrenje, ali može sklapati ugovore i bez ovlaštenja, ali je obavezan da se stalno brine da treće osobe sklapaju ugovore s njegovim nalogodavcem, a da on posreduje između nalo¬godavca i njih. Zastupnik sklapa ugovore u ime i za račun nalogodavca i sva prava i obveze se odnose na nalogodavca, a nikada ne i na zastupnika. Ako zastupnik nije na to posebno opunomoćen, ne može zahtijevati niti primiti ispunjenje potraživanja svog nalogodavca.

ad/b Zastupnik se brine o interesima nalogodavca, a dužan je postupati s pažnjom dobrog privrednika tako da mora znati i ono što nalogodavac nije znao. Zastupnik se mora držati svih uputa dobivenih od nalogodavca, a dužan je dati nalogodavcu sve potrebne obavijesti o tržišnoj situaciji, a naroči¬to one koje su značajne za svaki pojedini posao.

ad/c Trgovinski zastupnik sklapa ugovore s trećim osobama ili sudjeluje u njihovom sklapanju, a kad sam sklopi ugovor s trećom osobom, dužan je sudjelovati u obavljanju radnji koje su potrebne da bi se ugovor zaključio. Kad sam nalogodavac sklopi ugovor, zastupnik je dužan sudjelovati po uputama za nalogodavca i to do njihova potpuna okončanja.
ad/d Zastupnik je dužan čuvati poslovnu tajnu svog nalogodavca za koju je doznao u vezi s povjere¬nim mu poslom. Odgovara ako poslovnu tajnu ada ili je iskoristi.

ad/e Zastupnik je obvezan vratiti stvari koje su mu dane na upotrebu nakon što prestane ugovor o trgovinskom zastupanju. Nalogodavac može tražiti povrat stvari sudskim putem, a ako mu se ne predaju, može tražiti naknadu štete.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari