Odlomak

Seminarski rad

Seminarski rad je esej koji se temelji na kritičkom razmišljanju o temi koju student sam predlaže (ili odabire s popisa tema i u dogovoru s profesorom). Esej mora biti temeljen na proučavanju teme iz više izvora (najmanje pet). Preporučuje se i korišćenje stručnih i znanstvenih tekstova putem Interneta. Veoma često esej se zasniva na kritici ili analizi nekoga djela (tzv. sekundarni podaci); pritom je važno izgrađivati osobni stav o temi. Iako je svrha eseja pokazati: 1. sposobnost samostalnog služenja stručnom literaturom; 2. zrelost u obradi teme, tj. sposobnost rješavanja problema iz naučno-nastavnih područja koja su predmet studija; 3. izgrađenu pismenost – ne treba zapostaviti ni formu rada.
I. Opće napomene. Literaturu najprije treba iščitavanjem usvojiti. Zatim se piše svoj tekst. Prije nego počnete pisati, napravite plan rada, koji će vam poslužiti kao vodič, a koji u hodu može biti preinačavan (najprije definirajte podnaslove; oni će vam poslužiti za organizaciju sadržaja članka). Bitno je udovoljiti sadržajnim kvalitetima (dosljedno poštovati temu, korektno primjenjivati odgovarajuće metode, argumentirati stavove, pravilno izvoditi zaključke i prijedloge i sl.) i općim intelektualnim standardima (jasnoća mišljenja i preciznost izražavanja – nastojte se izražavati koncizno i jasno; te logičnost – slijedi li to iz onoga što je tu rečeno?). Ako neku rečenicu ili riječ možete izbaciti – izbacite je. Tvrdnja ne samo da treba biti jasna, tačna i precizna, ona mora biti i relevantna za pitanje koje se razmatra. Razmatranju stvari ne smije nedostajati dubina (Koliko je moj odgovor u skladu s kompleksnošću ove pojave? U kojoj mjeri uzimam u obzir sve probleme ovoga pitanja? Odnosi li se to na najznačajnije faktore?) i širina (Možemo li pitanje osmotriti i s drugog stajališta? Postoje li drugi načini razmatranja tog problema?). Zamolite kolegicu ili kolegu da pročita vaš esej prije nego ga predate i da vas upozori na slaba mjesta.

 

 

Forma rada.

U formalne kvalitete ulaze: jezik, stil, pravopis, paginacija rada, klasifikacija sadržaja i označavanje odjeljaka teksta, način citiranja , pozivanje na izvore, izgled podnožnih napomena, pravilno sastavljen abecedni popis upotrijebljene literature s podacima o ostalim izvorima, pravilan popis izvora, pregledna dokumentacija i dr. Seminarski rad valja napisati u skladu sa standardima za pisanje preglednih radova, i to na 10 do 16 stranica teksta (u opseg se računa samo glavni dio rada (uvod, obrada teme, zaključak), a ne i dodatne stranice – vanjska, unutarnja naslovna, sadržaj, popis literature, prilozi).
Seminarski rad sastoji se od:

1. omotne ili vanjske stranice (Prilog br. 1);
2. unutarnje naslovne stranice (Prilog br. 2);
3. sadržaja (koji može biti i na kraju rada; sadržaj je, zapravo, konačni plan rada);
4. uvodnog dijela, u kome treba jasno naznačiti predmet o kojem ćete pisati (precizno se određuju tema ili problemi koji će se obrađivati), kao i stav koji ćete zauzeti tokom pisanja. Tu se daje kratki pregled područja koje je vezano za temu rada; definira se osnovni cilj; daje se i opis metodologije prikupljanja podataka (ukoliko je rad utemeljen na vašem istraživanju, tj. na primarnim podacima);
5. glavnog dijela, koji sadrži analizu prikupljenih informacija i najvažnije argumente vezane uz temu; ovaj dio potrebno je razlomiti na više smislenih cjelina (dijelovi, poglavlja, potpoglavlja; potrebno je postići ravnotežu između citata i rezimea, opisa i analize – uopće: između dijelova rada) te ih uredno označiti;
6. zaključaka (izvedeni iz navedenih informacija i dobivenih podataka);
7. popisa literature (navedite abecedno svaki izvor koji ste koristili), npr.:
a) knjige: Vejo, E. (2003). Priroda porodičnog odgojnog uzora kod Bošnjaka. Zenica: Islamska pedagoška akademija.
b) časopisi: Pehlić, I., Habibović, S. & Pipo, J. (2006) Indikatori socijalne isključenosti mladih u BiH, U: Sistem preveniranja socijalnog isključivanja mladih, zbornik radova znanstveno-stručne konferencije s međunarodnim učešćem, Islamski pedagoški fakultet u Zenici, 22. april 2006, str. 213-245.
Isaković, Alija (1970), Varijante na popravnom ispitu. U: Život, br. XIX/11-12, str. 54-71, Sarajevo.
8. popisa priloga (ako postoje).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ostalo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari