Odlomak

UVOD

U daljem tekstu će na jedan teoretski način biti obrađen uticaj koji sposobnost za rasuđivanje zaveštaoca ima na dejstvo zaveštanja, obzirom da je zaveštanje prvenstveno volja zaveštaoca, i kao takva ne sme biti poljuljana nedostacima u pogledu sposobnosti za rasuđivanje. Upravo u tome i jeste značaj utvrđivanja sposobnosti zaveštaoca, u cilju utvrđivanja njene prave sadržine i ostvarivanja iste.

 

 

 

 

Pojam i karakteristike zaveštanja

Zaveštanje je jednostrani pravni posao čije dejstvo nastupa posle smrti zaveštaoca kojim zaveštalac vrši raspored svoje zaoštavšine. On ne može biti sačinjen preko zastupnika ali može biti opozvan u svako doba, tako da lice može da sačinjava i opoziva neograničen broj zaveštanja.
Zaveštanje može da sačini svako lice koje ima navršenih 15 godina života i sposobnost za rasuđivanje, što su opšti uslovi zaveštajne sposobnosti. Zaveštajnu sposobnost treba razlikovati od poslovne sposobnosti utoliko jer se zaveštajna sposobnost stiče ranije. Tako testament ili zaveštanje može sačiniti i lice koje nije poslovno sposobno ali ima zaveštajnu sposobnost. Ne važi pravna pretpostavka, upravo iz gore pomenutih razloga, da su zaveštajno sposobna lica ujedno i poslovno sposobna. Kada se radi o licima koja imaju poslovnu sposobnost, važi pretpostavka da ona imaju i zaveštajnu sposobnost. Ta pretpostavka je oboriva jer se može dokazati da i lice kome nije bila oduzeta poslovna sposobnost nije bilo sposobno za sačinjavanje zaveštanja.
Zaveštajna sposobnost je uslovljena:

1. opštim i
2. posebnim uslovima.

Kao što smo već napomenuli, za zadovoljenje opštih uslova neophodna je starosna granica od 15 godina, na strani zaveštaoca. To je donja granica, jer je nemoguće odrediti gornju granicu, budući da nije moguće unapred odrediti ni životni vek jedne osobe. To može da bude i lice staro preko 100 godina, ako se ispunjava uslov u pogledu sposobnosti za rasuđivanje.
Sposobnost za rasuđivanje je drugi opšti uslov, koji se pretpostavlja kada se radi o licima starijim od 15 godina. Ta pretpostavka je oboriva jer se iz različitih razloga može dokazati da je određeno lice privremeno ili trajno nesposobno za rasuđivanje ( zbog upotrebe alkohola, droge i drugih opijata, ili duševne bolesti, duboke starosti, ili zaostalosti u razvoju). O ovome se vodi računa ex offitio. Kada postoji i najmanja sumnja u sposobnost za rasuđivanje na strani zaveštaoca, potrebno je konsultovati veštaka, neuropsihijatra.
Ispunjenje ovog uslova je jako značajno, utoliko jer se naslednici, prilikom osporavanja testamenta, najčešće pozivaju na činjenicu da zaveštalac navodno nije bio sposoban za rasuđivanje.
Svi ti uslovi, kako opšti, tako i posebni ( uslovi vezani za pojedine oblike zaveštanja, kao što su poznavanje pisma na kome je zaveštanje pisano, kod pismenog zaveštanja pred svedocima) moraju da postoje kako u momentu kada zaveštalac sačinjava zaveštanje, tako i u momentu njegove izmene, dopune ili opoziva.
Zaveštanje je jedan lični akt pojedinca, koji, na osnovu nekih svojih ličnih pobuda raspoređuje sopstvenu zaostavštinu, koja uključuje, kako imovinu, tako i pravne moći i obaveze. Zato je od velike važnosti utvrditi kakva je zaista bila volja zaveštaoca, jer eventualni uticaji na nju dovode do opoziva zaveštanja ( rušljivosti).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari