Odlomak

Uvod

Od davnina poznata su lekovita svojstva lavande; lavandom su lečeni ljudi koji pate od nesanice, od bolesti nerava, lošeg varenja. Stavljali su je u tople kupke, mirisali se njenim eteričnim uljem, pili čajeve od njenog cveta, i stavljali je u jela kao dodatak hrani.

U Tutankamonovoj grobnici 1922. godine pronađen je ćup u kome se nalazilo eterično ulje lavande što govori da su i stari egipćani cenili njen miris. Mumije su obavijane platnom u kome su pronađeni ostaci ovog ulja.

Rimljani su u svojim kupatilima koristili cvet lavande kako bi se opustili i posle kupanja namirisali. Otuda i naziv biljke lavare-prati.

Travari su lavandu prepoznali kao jednu od izuzetno važnih biljaka. Cvetovi lavande korišćeni su u različite medicinske svrhe. Tvrdili su da lavanda osvežava živce i bistri um, koristili je protiv zubobolje i protiv bolesti organa za varenje.

Stari Jevreji prskali su jela lavandinom vodicom ili eteričnim uljem jer su im bila poznata lekovita dejstva na organe za varenje.

U vreme velikih zaraza Evropom je kružila legenda da osoba koja premaže celo telo lavandinim uljem nikada neće biti zaražena kugom.

Francuzi su bili prvi koji su namenski sejali i gajili lavandu, ali su čuvari starih recepata lečenja biljem, monasi, preneli lavandu sa juga Evrope u severnoevropske zemlje.

U 18. veku su lavandu gajili: na poljima oko Londona, nedaleko od Austrijske prestonice… .Od polovine prošlog veka pod najezdom “hemije” i sintetičkih tvorevina ova biljka postaje nepravedno zapostavljena. Kako poslednjih decenija svetom vlada trend povratka prirodnim vrednostima tako se lavanda vraća i osvaja sve više novih prostora.

1.Vrste I namena Lavande

Eterično ulje od lavande je zbog svojih blagotvornih svojstava od davnina poznat prirodni lijek. Raspon delovanja i primene lavandinog ulja zaista je širok. Latinska reč lavare znači prati, što se može povezati s činjenicom da su lavandino ulje stari Rimljani koristili za ispiranje rana. Priča kaže da su proizvođači rukavica iz Grassea izbegli epidemiju kuge u srednjem veku, upravo zahvaljujući lavandinom ulju koji su koristili za aromatizovanje kože.
Rodu lavanda (lat. Lavandula) pripada preko 40 različitih vrsta, brojnih ukrštenih i uzgojenih klonova lavande. Bitno ih je razlikovati, jer razne vrste lavande imaju i različito delovanje, a neke od njih su i toksične.
Najčešće vrste lavandi čija se eterična ulja nalaze na tržištu su sljedeće:
• prava lavanda (Lavandula officinalis ili Lavandula vera ili Lavandula angustifolia)
• širokolisna lavanda (Lavandula spica ili Lavandula latifolia)
• španska lavanda (Lavandula stoechas)
• lavandini (Lavandula x hybrida ili Lavandula x intermedia).
Prava lavanda

Pravoj se lavandi s punim pravom pripisuje epitet ¨kraljica aromaterapije¨. Zbog toga, i njeno ulje poseduje takva svojstva. Ono je blagog i smirujućeg delovanja. Eterično ulje od lavande je dobro poznat antiseptik i jak spazmolitik. Često se koristi za čišćenje rana i njihovo brže zaceljivanje te kao opuštajuće sredstvo kod raznih grčeva i napetih mišića kao posledice stresa. Ulje od lavande je odličan sedativ i deluje smirujuće na organizam te pomaže kod problema s nesanicom, glavoboljom i migrenom. Od davnina je poznato repelentsko svojstvo lavande (teranje insekata).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari