Odlomak

Uvod u WINDOWS SERVER 2003

U samim začetcima računarske industrije samo su neke velike firme mogle da priušte sebiprivilegiju da imaju glomazne centralne računare koji su bili jako skupi. U to vreme, veoma mali broj kompanija (IBM i Digital Equipment Corp ) je proizvodio računare pa su samim tim i držali monopol nad njima. Osamdesetih godina prošlog veka dolazi do velike ekspanzije malih personalnih računara koji drastično menjaju odnose na računarskom tržištu. Pojavljuje se sve veći broj kompanija koje prave te računare, konkurencija je sve veća, što doprinosi smanjivanju cene sa jedne strane i neviđenog napretka u jačini tih računara sa druge strane. Računari nisu više privilegija velikh firmi, već su postali sastavni deo svakog domaćinstva kao normalna potrebština. Danas, gotovo svako može da kupi računar, da se poveže sa mrežom svih mreža Internetom, i da mu velika moć bude na dohvat ruke. I ono što fascinira u svemu tome, je neverovatna brzina kojom računari zahvataju gotovo svaku poru ljudskog stvaralaštva. Gotovo da ne postoji ni jedna ljudska delatnost u kojoj oni nisu pronašli neku upotrebu. Međutim, sa velikim razvojem računarske industrije, razvio se i onaj drugi, tamniji deo, a to je računarski kriminal. Sve je veći broj ljudi koji pokušavaju da na nelegalan način dođu do zarade ili unušte mukotrpan rad drugih ljudi.
Hiljade novih računarskih virusa koji se pojavljuju svakog meseca čine da rat virusa i antivirusnih programa besni nezamislivom žestinom. Hakeri upadaju u privatne mreže firmi širom sveta. Nije redak slučaj da pojedine kompanije unajmljuju softveraše, čiji je prevashodni zadatak da od konkurencije ukradu najnovije pronalaske ili da na bilo koji način usporavaju ili onesposobljavaju njihove računare.
Zloupotreba i prevara vrebaju svuda na mreži. Ranije smo naveli da pouzdana 100% zaštita računarskog sistema, a da se očuva njegova upotrebna vrednost, ne postoji. Međutim, mi možemo da obezbedimo svoj računar tako da bar učinimo nedostupne neke stvari ili pak da znatno otežamo pristup nekim resursima koji ne mogu da se obezbede. Sigurno da odlučujuću ulogu u tome igra jedan pouzdan mrežni operativnisistem. Ne postoji ni jedan aplikacioni softver koji će bolje zaštititi vaš sistem od operativnog sistema koji to može da uradi na najnižem nivou – fizičkom, jer neposredno upravlja svih hardverskim komonentama u sistemu. U izboru mrežnog operativnog sistema odlučuju i mnoge druge komponente, ali je ova bezbedonosna, sigurno jedna od odlučujućih. Prevashodna uloga administratora mreža je da u tom mrežnom ratu, u kome konkurencija uspeva da obezbedi sve jača i moćnija oružja, pravilnim izborom operativnog sistema, njegovim postavljenjem kao i njegovim stalnim preventivnim održavanjem, ako ne spreči, bar maksimalno oteža neovlašćen pristup. U izboru mrežnih operativnih sistema izdvojila su se dva pravca koja danas gospodare gotovo svim mrežama i to su UNIX/LINUX i WINDOWS. Teško je podvući crtu i opredeliti se za neki od njih, tj. da je neki mnogo bolji od drugog. I jedan i drugi pravac stalno prate najnovija događanja i stalno unapređuju svoje operativne sisteme novim verzijama koje nude sve bolja i bolja rešenja i dodatne servise.

Windows server 2003-kratka istorija
Istorija Windows mrežnih sistema počinje daleke 1992 godine sa pojavom prvog operativnog sistema koji je imao integrisanu podršku za umrežavanje više računara: Windows for Workgroups 3.1.
Jednostavnost u instaliranju i korišćenju mrežnih resursa, donelo je revoluciju u upotrebi mreže među PC računarima. Korisnici su mogli samostalno da podešavaju mrežne servise: da dele štampač i da određuju koje fajlove će deliti sa ostalim korisnicima koji koriste isti operativni sistem ili MS-DOS. Ova verzija operativnog sistema je imala je i programe za elektronsku poštu (Microsoft Mail) i organizator za radne grupe (Schedule+). Sledeće godine izašla je poboljšana verzija, Windows for Workgroups 3.11 koja je doživela još veću popularnost. Međutim, mnogi smatraju da je tek sa pojavom Windows NT linije,Microsoft ozbiljno ušao u mrežne operativne sisteme. 1994 godine izlazi Windows NT 3.1, platforma koja nije bila namijenjena običnim korisnicima, već je služila kao mašina za razvijanje programa, mrežni
server i radna stanica (korisnička mašina u mreži). Po prvi put tada imamo dva odvojena operativna
sistema: jedan za server a drugi za klijente. Odlika tih operativnih sistema bila je jako nestabilna i nesigurna podrška mrežnim servisima, tako da su jako često izdavane dopune za njih (service pack). Iako je dosta podsjećao na “obični” Windows, ovaj operativni sistem je u samom jezgru bio sasvim drugačiji.
Već krajem 1994 godine, na tržište izlazi Windows NT 3.5 Workstation (Windows NT 3.5 Radna stanica) koja je trebala da zamijeni 9 meseci stari Windows NT 3.1. Kao zamena za Windows NT 3.1 Advanced Server (server za mrežu) je izašao je Windows NT 3.5 Server. Iste godine je bio najavljen razvoj Windows NT 4.0, pod razvojnim imenom “Cairo”. On se pojavio 1996 god. i stekao ogromnu popularnost među mnogobrojnim korisnicima. Ali ni on nije bio imun na ranije bolesti ovih mrežnih operativnih sistema jer je bilo mnogo propusta u njegovom radu. O tome nam svedoći i činjenica da je Microsoft za njega izdao servisni paket pre nego što je softver zvanično objavljen. 2000. godine izlaze Windows ME i Windows 2000. Windows ME je nastavak na seriju Windows 95/98 operativnih sistema, samo malo nadograđen programima za podršku multimedijalnih sadržaja, dok je Windows 2000 predstavljao nadgradnju Windows NT 4.0. Iako običnom korisniku nema neke velike razlike u izgledu ova dva operativna sistema, oni se ipak razlikuju u samoj osnovi. Poučeni ranijim primerom, kada je bilo dosta grešaka, korisnici su oklevajući prešli na Windows 2000 Server. On je doneo jednu potpuno novu uslugu koja je u mnogome olakšala administraciju sistema: aktivni imenik (Active Directory). Za razliku od svojih prethodnika,napravljeno je mnogo instalacija Windows Server 2003 još u beta verziji. Beta verzija ovog dugo očekivanog operativnog sistema pokazala se kao veoma stabilna, administratorima sistema pruža mnogo novih mogućnosti, a poboljšanje performansi u odnosu na Windows 2000 je neverovatna.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari