Odlomak

1. TLO
Tlom  (zemljištem) nazivamo površinski sloj zemljine kore. Higijenski uslovni života ljudi zavisi od sastava i sanitarnog sastava stanja tla. Iskorištavajući zemljište za svoje potrebe čovjek  ga istovremeno zagađuje  raznim otpacima.
Zagađeno zemljšte predstavlja izvor infekecija za ljude i životinje.  Također, zagađeno zemljište širi neprijatan miris i•postje izvor aerozagađenja.  U zavisnosti.od strukture.i hemijskog sastava zemljišta postoji:

a) povoljno (“zdravo”) zernljište i
b) nepovoljno (“nezdravo”) zemljište.

Povoljno zemljište predstavlja krupnozrnasti materijal kroz koji se voda brzo procjeđuje ostavljajući za sobom slobodan prostor za oksigenium. Dakle, voda je daleko od površine i ne može uticati na vlaženje temelja zgrada. Takvo zemljište (tlo) je sastavljeno od krupnog pijeska, šljunka i škriljaste zemIje.  Nasuprot ovakvom zemljičtu pastoji slabo propusno, bez zraka i vlažno zemljište koje se s pravom zove i nezdravo   i za zivot čovjeka  nepovoljno zemljište. Tu se nivo vode nalazi blizu, pa i na samoj površini tla. Također, nezdrava su sva zemljišta, koja su zagađena raznim otpacima pogotovu ako su organskog porijekla. Pod dejstvom fizičkih, hernijskih i bioloških procesa zemljište mijenja svoju strukturu. Ono može biti škriljasto, krečnjasto, kompaktno (sastavljeno od kompaktnih stijena). pjeskovito, glnasto i sastavljeno od zemlje crnice. Nisu tako česti slučajevi, ali se sreću zemljišta kombinovana iz dvije iii tri vrste zemljišta.

 

 

 

2. HEMIJSKI SASTAV TLA

Po hemijskom sadržaju zemljište sadrži 50% oksigena, 30 % silijijicijuma, 7 % alminijuma, 3,8 % željeza, 2 % ugljika, 19 % kalcijuma I manjih količina kalijuma, natrijuma, hlora, magnezijuma I drugih. Hemijski sastav zemljišta utiče na kvalitet vode za piće koja se nalazi u tom zemljištu, kao i na kvalitet hrane koju čovjek koristi.
Mikroelementi koji se nalaze u zemljištu imaju značajan uticaj na zdravlje ljudi. Zemljište koje je deficitirano pojedinim mikoroelementima ima posljedicu oboljevanju stanovništa koje živi na tomzemljištu. Mikroelementi neophodni za normalanu funkciju ljudskog organizma su: jod, željezo, bakar, kobalt, cink i dr. U tabeli 1. su prikazani elementi za koje medicina utvrdila das u neophodni organizmu čovjeka, kao i neophodne dnevne doze kao simtomi deficit koji nam ukazuju na neophodnost prisutva ovih elemenata u ljudskom organizmu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari