Odlomak

UVOD
Zrak predstavlja smjesu raznih vrsta pIinova. Plinovi mogu biti u stalnom i promjenjivom omjeru. Stalni sastojci zraka su: nitrogen (N), oksigen (0), hidrogen (H), i plemeniti plinovi, a promjenjivi sastojci su: karbon-dioksid i vodena para. U prizemnim slojevima zraka prisutne su čestice prašine raznog porijekla, mikroba, pepela, raznih piinova iz tehnoloških i drugih  procesa.
Razvojem industrije i urbanizma nastale su bitne promjene u sastavu zraka. Ove promjene moraju biti predmet pažnje i svjesne i organizovanije akcije ljudi i cijelog čovječanstva u smislu očuvanja prirodnog svojstva zraka kako bi se izbjegle štetne i opasne posljedice.
Potrošnja oksigena u SAD je već sada znatno veće a od njegove proizvodnje na njihovoj teritoriji. Međutim, nedostatak se nadoknađuje kretanjem vazdušnih masa sa okeana i iz Kanade. Te rezerve nisu neiscrpne.
Ogromne količine oksigena troše se u industrijskim procesima, u saobraćaju i sagorijevanjem goriva: čvrstih, tečnih i gasovitih. Trošenjem, odnosno, sagorijevanjem oksigena nastaje karbon-dioksid koji, istina, nije otrovan, ali svojim prisustvom djeluje na klimatske promjene.
Koliko je zrak neophodan čovjeku, najbolje govori podatak da čovjek može da živi  bez hrane oko 40 dana, bez vode 5 dana, a bez zraka samo 5 minuta. U toku 24 sata čovjeku je potrebno oko 1 kg hrane, 2,5 kg vode i 12kg zraka. Dok kvalitet hrane i vode čovjek može da bira, dotle je prinuđen da uzima onaj zrak u korn se momentalno kreće.

 

 

 
2. SASTAV VAZDUHA
Vazduh je smjesa azota, kiseonika (CO2) i nekih inertnih gasova a takođe sadrži i vodenu paru čiji procentualni sadržaj u vazduhu varira. Vazduh takođe sadrži i neke štetne supstance u vidu prirodnih materija koje zagađuju vazduh (polutanata) kao što su prašina i vulkanski pepeo a postoje i polutanti koji su posledica ljudskih aktivnosti
Prisustvo glavnih sastavnih elemenata atmosfere u prosečnom procentualnom iznosu i njihov srednji period prisustva (trajnost supstance koja je rastvorena ili suspendovana u datoj sredini) prikazani su u sledećoj tabeli.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari