Odlomak

Ključne reči: 

elektrolučno zavarivanje, topitelj, slobodna kontrakcija, hemijski sastav, mehaničke osobine, postupak TIG, postupak A TIG, zamor materijala

 

 

 

Izvod
Primjena konvencionalnog TIG-postupka zavarivanja ne može u potpunosti da odgovori potrebama savremenog tržišta sa aspekta proizvodnosti i ekonomičnosti. Koristeći aktivaciju
oksidaciono-redukcionih procesa u zoni zavarivanja, pomoću površinski aktivnih i elektronegativnih elemenata (ATIG-postupak), poboljšavaju se tehnološke karakteristike električnog luka. Poboljšanjem karakteristika električnog luka, u kombinaciji sa metodom slobodne kontrakcije, moguće je ostvariti visokokvalitetan i pouzdan zavareni spoj.
Cilj rada je prikaz i uporedna analiza rezultata ispitivanja mehaničkih i radnih karakteristika zavarenih spojeva čelika tipa 18.10, izvedenih ATIG i TIG-postupkom zavarivanja.

 

 

 

 

UVOD
Visokolegirani koroziono postojani čelici tipa 18.10 imaju široku primjenu u različitim oblastima privrede: od prehrambene industrije do atomske energetike. Za njihovo spajanje zavarivanjem tradicionalno se koristi tehnologija zavarivanja netopljivom elektrodom u zaštiti inertnih gasova (TIG-postupak). Sa aspekta proizvodnosti i ekonomičnosti TIGpostupak ima svojih nedostataka. Naime, sa povećanjem debljine čelika (>3 mm) naglo se umanjuje sposobnost penetracije električnog luka. Primjenom zazora između ivica žljeba i primjenom dodatnog materijala povećava se cijena zavarenog spoja, smanjuje proizvodnost, a takođe, povećava se vjerovatnoća nastajanja neprovara, oksidnih međuslojeva, pora i drugih grešaka.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari