Odlomak

UVOD

Zbrinjavanje otpadnih ulja uključuje metode reprocesuiranja, regeneracije, sagorijevanja u cilju energetskog iskorištavanja i spaljivanje u spalionicama opasnog otpada.
Tretman (obrada) je prerada otpadnih tvari u svrhu dobijanja sirovine. Otpad se mora tretirati na način da ne ugrožava ljudsko zdravlje, korištenjem postupaka koji ne štete životnoj sredini ili joj štete u najmanjoj mogućoj mjeri.
Otpadna ulja definisana su kao svako mineralno i sintetičko mazivo,industrijsko,izolaciono, termičko i sl.
Otpadna ulja mogu se i moraju zbrinuti na pravilan način. Zbog svojih osobina otpadna ulja su svrstana u opasan otpad. Velike su mogućnosti recikliranja otpadnih ulja i zato je bitno obraditi što veće količine kako bi se sačuvala okolina i optimizirala potrošnja prirodnih resursa. Bitno ih je odvajati od ostalog komunalnog otpada da ne bi završila na odlagalištu otpada i tako uticala ne zagađenje okoline. Ministarstvo zaštite životne sredine, prostornog uređenja i građevinarstva dodijljuje koncesije za sakupljanje, preradu i recikliranje otpadnih ulja i maziva preduzećima koja posjeduju dozvole za upravljanje otpadom.

 

 

 

 

OTPADNA ULJA

Pojam otpadno (rabljeno) ulje označava otpadni proizvod iz aplikacija mazivih ulja, čije izvorne karakteristike su se u toku upotrebe, skladištenja ili prevoza u tolikoj mjeri promijenile da više nije prikladno za izvorno namijenjene primjene.
Otpadno ulje je otpadno mazivo ulje i otpadno jestivo ulje. Tretman (obrada) ili zbrinjavanje otpadnih ulja uključuje metode reprocesuiranja, regeneracije, sagorijevanja u cilju energetskog iskorištavanja i spaljivanje u spalionicama opasnog otpada.

Reprocesuiranje označava uklanjanje nerastvorljivih kontaminata i proizvoda oksidacije iz rabljenog ulja putem zagrijavanja i jednostavnih hemijskih ili mehaničkih operacija, kao što su taloženje, filtracija, dehidratacija ili centrifugiranje.Regeneracija ili rerafinacija označava proizvodnju baznih ulja iz rabljenih ulja pomoću kompleksnijih procesa koji uklanjaju kontaminate, proizvode oksidacije i degradacije mazivnih ulja, te aditive.
Skraćenica PCB/PCT označava polihlorirane bifenile, polihlorirane terfenile, monometiltetrahloridfenimetan, monometildihlorodifenilmetan, monometildibromodifenilmetan, kao i smjese koje sadrže bilo koju od ovih supstanci u koncentracijama većim od 0,005% (maseni procent). Otpad se mora tretirati na način da ne ugrožava ljudsko zdravlje, korištenjem postupaka koji ne štete životnu sredinu ili štete u najmanjoj mogućoj mjeri.Otpadna ulja moraju se zbrinuti na pravilan način. Zbog svojih osobina otpadna ulja svrstana su u opasni otpad.Prema sadržaju kontaminata otpadna ulja svrstavaju se u sledeće kategorije:
I kategorija – rabljena motorna ulja, hidraulična ulja, ulja za zupčaste prenosnike, ulja za turbine i kompresore mineralne uljne osnove, sa ukupnim sadržajem halogena od maksimalno 2g/kg i ukupnim sadržajem PCB/PCT od maksimalno 20mg/kg (ppm).1. Ukoliko je to moguće, ulja ove kategorije je najbolje podvrgnuti regeneraciji.
Ukoliko to nije moguće, takva ulja se mogu sagorijevati kao gorivo, pri čemu operater postrojenja za sagorijevanje mora uzeti u obzir maksimalne dozvoljene emisije polutanata u zrak propisane Zakonima o zaštiti vazduha i njihovim provedbenim propisima, ili spaljivati u spalionicama opasnog otpada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari