Načini finansiranja budžetskog deficita
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio tijanakosoric 21. septembar 2013. Prijavi dokument
AKUMULACIJA KAPITALA U FUNKCIJI PRIVREDNOG RAZVOJA
SAŽETAK: Formiranje kapitala predstavlja osnovu privrednog razvoja, jer bez potrebnih investicionih sredstava nemoguće je zamisliti društveno ekonomski razvoj zemlje. Problem zemalja u tranziciji je nedostatak domaćih izvora kapitala, pošto većinu zemalja u razvoju karakteriše nelikvidnost sopstvenih ekonomija i visok stepen zaduženosti.
Finansiranje privrednog razvoja se može obezbediti iz internih i eksternih izvora kapitala, pri čemu domaći izvori treba da predstavljaju dominantan oblik finansiranja privrede. Stepen zaduženosti domaće privrede je toliko visok da svako dodatno zaduživanje predstavlja opasnost po nacionalnu ekonomiju.
U samom radu analiziraće se domaća štednja kao najbolji i najefikasniji vid akumulacije kapitala na domaćem tržštu. Struktura štednje i problemi na formiranju sredstava iz domaćih izvora biće objašnjeni kroz primere i podatke od značaja za strukturu i obim privatne domaće i javne štednje kao osnovne činioce nacionalne štednje.
KLJUČNE REČI: Kapital, akumulacja kapitala, domaća štednja, izvori domaće štednje, privredni razvoj.
Uvod
Kapital je ekonomska vrednost koja se ulaže u proizvodnju ili neku drugu delatnost sa osnovnim ciljem da donese prihod. Od njegovog obima i strukture zavisi privredni razvoj svakog društva, a njegovo postojanje i pravilna alokacija je osnovni uslov društveno-ekonomskog razvoja jedne zemlje.
Kapital u današnjem obliku i značenju se pojavljuje u srednjem veku sa pojavom trgovine i bogatstva koje je stečeno ovom delatnošću. Medjutim, bez obzira na vremensku distancu, pojam kapitala i njegovo značenje je ostalo isto a odnosi se na ukupnost dobara koja svojim vlasnicima donosi određene prihode.
Kapital se javlja u obliku stvari-realni kapital i obliku novca-finansijski kapital.
Možda je ovde potrebno objasniti da jedna stvar postaje kapital u zavisnosti od načina
tretiranja, tako da novac ne mora biti kapital ukoliko se koristi u funkciji lične potrošnje ali ukoliko taj isti novac deponujemo u banku odnosno stavimo na štednju ili pretvorimo – kupimo dugoročne hartije od vrednosti , novac se pretvara u kapital jer svom vlasniku donosi prihode (kamatu na štedne uloge odnosno dividendu kao prihod od hartija od vednosti).
Osnovni uslov formiranja kapitala je postojanje tržišta kapitala kao institucionalnog prostora u kome se susreću ponuda i tražnja kapitala
Zemlje u razvoju imaju hronični problem nedostatka sopstvenog kapitala jer proces transformacije ovih ekonomija, koji je započeo padom Berlinskog zida i raspadom socijalističkog privrednog sistema, nije obezbedio adekvatan obim kapitala iz domaćih izvora, pre svega iz domaće štednje.
Ponudu kapitala predstavljaju sva raspoloživa novčana sredstva u dužem roku od godinu dana. Pri tome ovde mislimo na svu sumu kapitala koji potiče iz nekoliko izvora (Prokopović, 2007: 213) :
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.