Odlomak

UVOD
Tema ovog seminarskog rada je „Analitički postupci, tehnike i modeli u forenzičkim istragama“.Važno je istaći da se prilokom istrage mogućih prevara stručnjaci forenzike koriste analitičkim tehnikamai metodama kako bi analizirali odnose između elemenata finansijskih izvještaja. Ove analize se koriste kasnije za detaljnu analizu poslovnih transakcija ukoliko analiza na početku ukaže na mogućnost postojanja prevara.
S’ obzirom na činjenicu da je sve veći broj prevara, cilj ovog seminarskog rada je da pokaže tehnike i modele za otkrivanje prevara u forenzičkom računovodstvu.
Radse sastoji iz dva poglavlja.
Prvo poglavlje govori o forenzičkoj reviziji, istrazi i postupku.Najprije se definiše forenzička revizija, njeni ciljevi.Zatim biće rijeći o forenzičkoj istrazi, toku forenzičke istrage, njenim principima i alatima.
U drugom poglavlju rada akcenat je na analitičkom postupkugdje će se razmotriti slijedeća tematske jedinice: 1) Osnovni ciljevi i vrste analitičkih postupaka u forenzičnim istragama, 2) „Dana mining“ tehnike i modeli u forenzičnom računovodstvu i 3) Analitičke tehnike u forenzičnom računovodstvu.Na kraju poglavlja, predstaviće se Breneisev model procjene mogućeg stepena prevare u finansijskim izvještajima. Beneishev model koristi osam indeksa kojima upoređuje stanje iz prošlog perioda sa stanjem tekućeg perioda.

1. FOREZNIČKA REVIZIJA, ISTRAGA I PRINCIPI
1.1. Definisanje forezničke revizije
Pod revizijom se podrazumijeva postupak provjere i ocjene finansijskih izvještaja na osnovu kojih se daje nezavisno i stručno mišljenje o objektivnosti i istinitosti finansijskog stanja, rezultata poslovanja i novčanih tokova . Pod forenzičkom revizijom podrazumijeva se opsežna istraga računovodstvenih i drugih zapisa koje sprovode stručne osobe, koje su ujedno i nezavisne Cilj stručnjaka je da u obavljaju svog posla otkriju prevare ili otklone sumnje u nastanku prijevare, pri čemu se prikupljaju dokazi koji su upotrebljivi u sudskoj parnici, a koje ispitivač po potrebi prezentuje na sudu. U literaturi se za praksu otkrivanja prevara koju sprovode ovlašćeni specijalisti još koriste pojmovi računovodstvo prevare (engl.Fraud Accounting), revizija prevare (engl.Fraud Auditing), forenzična revizija (engl.Forensic Audit), istraga prevare (engl.Fraud Investigation) i ispitivanje prevare (engl.Fraud Examination) .
Dvije osnovne razlike koje se odnose na revizije finansijskih izvještaja i forenzične revizije, odnose se na to da revizija finansijskih izvještaja provjerava jesu li ili nisu informacije iz finansijskih izvještaja realno prikazane u periodu od godine dana, dok forenzična revizija nema takvog vremenskog ograničenja. To znači da forenzična revizija može da provjerava i istražuje pojedine račune od njihova nastanka. Razlike između revizije finansijskih izvještaja i forenzične revizije najviše dolaze do izražaja u fazi izvještavanja. Kao krajnji ishod odnosno rezultat procesa revizije finansijskih izvještaja revizor izražava mišljenje. Ukoliko postoji neusklađenost u informacijama iz finansijskih izvještaja sa postavljenim kriterijima može doći do izražavanja negativnog mišljenja, mišljenja sa rezervom, ili se revizor može suzdržati od izražavanja mišljenja. S druge strane, ukoliko forenzični revizor otkrije prevaru on treba pravno da ispita prevaru i da pozove osobe koje su odgovorne na bilo koji način i koje su doprinijele počinjenju prevare.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari