Odlomak

Čovek je po procenama iskopao ukupno 1.150 miliona tona teških metala (Cu, Hg, Co, Zn, Cd, Cr) od kamenog doba pa do danas, a godišnja proizvodnja metala iznosi oko 14m tona sa godišnjim stepenom rasta od 3,4%. Sve ovo završava u životnoj sredini.
Fitoremedijacija nudi jeftinu, nenametljivu i sigurnu alternativu konvencionalnim tehnikama čišćenja kontanimiranih terena. Korišćenje sposobnosti određenih vrsta drveća, žbunova i trava da uklanjaju, degradiraju i imobilišu opasne materije, može da se smanji rizik od kontaminacije zemljišta, muljeva, sedimenata, podzemnih i površinskih voda. Sa globalnim porastom zagađenja koje je posledica dospevanja teških metala u životnu sredinu, biljke koje mogu da ‘’prerađuju’’ teške metale bi mogle da obezbede efikasan i ekološki pogodan pristup izolovanju i uklanjanju ovih polutanata. Akvatični ekosistemi pomažu u sprečavanju širenja kontaminacije teškim metalima sa žemljišta na akvatičnu sredinu s obzirom da se oni obično nalaze u okviru ekotona. Visoki stepen uklanjanja teških metala od gotovo 100% je prijavljen i u prirodnim i u veštačkim akvatičnim ekosistemima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 17 stranica
  • Remedijacione tehnologije Prof. dr Đorđe Jovanović
  • Školska godina: Prof. dr Đorđe Jovanović
  • Seminarski radovi, Skripte, Ekologija
  • Srbija,  Novi Sad,  UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA - Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment FIMEK, u Novom Sadu  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari