Odlomak

Uvod
Veseli tekstovi izrazitog ritma, katkada na melodijskoj podlozi od dva do tri tona, su prva muzička iskustva koja djeca stiču još u najranijem djetinjstvu. Tako djeca slušaju majčino pjevanje i uz cupkanje ili ljuljanje u njenom krilu spontano doživljavaju muzičke sadržaje raznih cupkalica, ljuškalica, tapšalica. I u svakodnevnoj igri sa svojim vršnjacima djeca nesvjesno učestvuju u izvođenju jednostavnih melodijsko – ritmičkih motiva, razbrajalica, pitalica, brzalica, brojalica i drugih.
Brojalice predstavljaju uvod u igru. Po nekim autorima brojalica je ritmički govor, odnosno ritmički čvrsto govorenje teksta, a po drugim, popularni oblik prebrojavanja u dječijim igrama, koje ima zadatak da na najuspešniji način odredi onog učesnika u igri koji će imati određeno zaduženje u nastavku.
Prva definicija ističe muzički element – ritam, dok u drugoj dominira vaspitna strana brojalice.

Uloga brojalice
Brojalica je zapravo kratka ritmička pjesmica koja se recitira na jednom tonu. Brojalice se mogu sveobuhvatnije definisati kao omiljene dječije igre koje se organizuju kao uvod u ostale igre, a koriste se za razvijanje ritma i njegovanje vaspitnih osobina. Djeca ih koriste u igri kako bi odlučili ko će loviti, žmiriti, bacati loptu, smisliti nešto, započeti igru.
Praksa je pokazala da djeca najviše vole razne igre brojalica i da ih sa istim interesovanjem primjenjuju sva djeca svijeta. To se posebno odnosi na uzrast od tri do pet godina, a rado ih koriste i stariji pa i školarci. S obzirom na to da ih djeca rado pjevaju, a i zbog naglašene ritmičnosti brojalice pripadaju oblasti muzičkih igara. Njihovi tekstovi govore baš o onome što djeca najviše vole: životinjama, cvijeću, Suncu i zvijezdama i o svemu onom što je djeci blisko.
Brojalice su jasne, kratke, ritmične i melodične što ih čini pogodnim i za najmanju djecu. Djeca se raduju brojalicama koje sadrže tekstove – riječi bez određenog smisla i sadržaja, ali se rimuju i utiču na razvijanje govora i ritma. Na primjer:
Elen, belen, domine, mesi baba lepinje
Jednu meni dala, veliko joj hvala;

Eniki, beniki, sika li sa
Eniki, beniki, ba;
Eci, peci, pec, ti si mali zec,
a ja mala prepelica, eci, peci pec.

Učenje kroz brojalice je voljno, nenametljivo i trajno jer djecu brojalice vesele. One su podsticaj na igru, te sama igra.
Brojalice omogućavaju da se ostvare:
1. vaspitni,
2. obrazovni i
3. praktični zadaci muzičkog vaspitanja.
Vaspitni zadaci ostvaruju se pridržavanjem pravila igre koja važe za svu djecu, po određenom redu, jer to zahtijeva tekst.
Obrazovni zadaci brojalice omogućavaju doživljavanje notnih trajanja, razvijanje sposobnosti ravnomjernog izvodjenja ritmičnog teksta, razlikovanje sporog, umjerenog i brzog tempa, kao i sposobnosti održavanja intonacije tona određene visine u toku trajanja brojalice, naglašavanje teze u odnosu na arzu.
Praktični zadaci ogledaju se u korelaciji sa razvojem govora. Podstiču govornu aktivnost, oslobađaju dječiji govor, motivišu djecu da govore slobodno i tečno, bogate dječiji riječnik, pridonose pravilnom izgovoru pojedinih glasova, smanjuju govorne smetnje, izgrađuju dikciju, naglasak, intonaciju. Njihova praktična primjena potvrđena je u organizovanju raznih tjelesnih aktivnosti.
Brojalice imaju važnost i u razvoju spoznajnih sposobnosti. One doprinose razvoju pamćenja jer tekst brojalice treba upamtiti. Usvajaju se nove činjenice, podstiče mišljenje, bogati se predodžbeni svijet. Razvija se slušna percepcija, pozitivne emocije, smisao za lijepo, budi se interes za tu vrstu govorne komunikacije i igre riječima.

Vrste brojalica
Prema načinu izvođenja brojalice se dijele na govorne i pjevane. I u jednim i u drugim dominira ritam riječi. Radi boljeg doživljavanja i pravilnog izvođenja različitih ritmičkih trajanja, tekst brojalica treba izgovarati ili pjevati razgovjetno, dijeleći ga na slogove, uz obavezne pokrete razbrojavanja.
U radu na razvijanju ritmičke komponente muzikalnosti prednost se daje prirodnijem govornom ritmu, govornim brojalicama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari