Odlomak

UVOD
Centralna (emisiona, novčana) banka predstavlja glavnu banku u bankarskim finansiskim institucijma svake zemlje. Ona neposredno regulise i usmerava monetarno-kreditnu politiku jedne zemlje i glavni je nosilac bankarskog sistema.
Centralna banka je samostalna i nezavisna u obavljanju funkcija i za svoj rad odgovorna je Narodnoj skupštini (Parlamentu, Senatu). Centralna banka u izvršavanju svojih funkcija, sarađuje sa Vladom i drugim državnim organima i preuzima mere za unapređenje te saradnje.
Nastanak je vezan za privilegovanu banku, koja je imala pravo emitovanja novca, da bi kasnije dobila monopol nad emisionim poslovima. Nastankom institucije kakva je Centralna banka započinje razvoj modernog bankarstva u svetu.
Istorijski, centralna banka i svi njeni poslovi su bili pod potpunom kontrolom države, ali u skladu s neoliberalnom ideologijom pojavila se tendencija davanja ovoj ustanovi sve veće i veće samostalnosti od države. Osnovni uspeh ta ideologija uz punu podršku Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda će ostvariti krajem XX veka kada centralne banke u zapadnoj evropi i SAD-u dobijaju samostalnost u odnosu na državni aparat.
Prva Centralna banka osnovana je u Švedskoj 1656. godine, dok je najveci uticaj na razvoj centralnih banaka imala Engleska banka (Bank of England), osnovana 1694. godine. Hronološki posmatrano centralne banke su osnivane u: Francuskoj 1800., Holandiji 1814., Norveškoj 1816., Austriji 1817., Danskoj 1818., Belgiji 1850. godine, dok je u SAD-u osnovana tek 1913. godine.
Za Centralnu banku moglo bi se reci da je specifična državna institucija. Javlja se kao “banka – banaka” i kao “banka – država”.
Centralna banka može da obezbedi ostvarivanje svojih funkcija uz pomoć instrumenata monetarno-kreditnog regulisanja, u koje spadaju: eskontna stopa, obavezna rezerva, utvrđivanje minimalne rezerve likvidnosti, kupovina i prodaja hartija od vrednosti, učešće u deviznim transakcijama, ograničenje plasmana, i slično.

FUNKCIJE CENTRALNE BANKE

Svaka država (u skladu sa zakonom) za sebe vrši pozicioniranje i odgovornost centralne banke kao nosioca monetarne vlasti u zemlji.
Centralna banka je posebna monetarna institucija po svom položaju u bankarskom, kreditnom i monetarnom sistemu posebno privilegovanih banaka čija je osnovna funkcija da se brine za:

•    stabilnost novca
•    kontrolu i regulisanje mase novca u opticaju
•    likvidnost plaćanja sa inostranstvom

Centralna banka je jedina banka koja ima ovlašćenje od države da štampa i izdaje novčanice i kovani novac kao zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji.
Centralna banka kontroliše monetarna kretanja, upravlja državnim dugom, rukuje državnim rezervama, drži obavezne rezerve poslovnih banaka, stara se o likvidnosti bankarskog sistema i odgovorna je za funkcionisanje ukupnog finansijskog tržišta, posebno novčanog tržišta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari