Odlomak

1. Uvod

U Općoj deklaraciji o pravima čovjeka jasno piše: “Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću te trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva.” Međutim, samom činjenicom da diskriminacija postoji vidimo da u praksi nije slučaj da su sva ljudska bića jednaka u pravima i u dostojanstvu. Ono što stoji na putu tome su stereotipi i predrasude kojima nas mediji izlažu svakodnevno.Razumijevanje predrasuda, diskriminacije, rasizma, seksizma i etnocentrizma važan je segment ljudskog društva. Ovi oblici društvenog isključivanja predstavljaju jednu od osnovnih prepreka u ostvarivanju i zaštiti ljudskih prava. Društvene skupine najčešće izložene diskriminaciji su žene, etničke i nacionalne manjine, invalidi, spolne i rodne manjine, mladi te osobe starije životne dobi. Predrasude su osnova za diskriminaciju. Sadrže vjerovanje da su neki ljudi inferiorni, manje vrijedni i trebaju biti tretirani drugačije.
2. Diskriminacija

“Diskriminacijom se nazivaju stajališta, ponašanja ili djelovanja jedne društvene skupine na uštrb i štetu one druge, a kako bi se istakao njezin manje vrijedan položaj u društvu.” (Barada, Jelavić, 2004. ) Zakon o suzbijanju diskriminacije nudi opsežniju definiciju u kojoj kaže da je diskriminacija svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje prema nekim osobama ili grupama ljudi, kao i prema članovima njihovih porodica ili njima bliskim osobama, na otvoren ili prikriven način, i to kada je osnov za pravljenje te razlike:
1. rasa, boja kože, preci, državljanstvo, nacionalna pripadnost ili etničko porijeklo, jezik;
2. vjersko ili političko opredijeljenje, članstvo u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama;
3. spol, rodni identitet ili seksualna orijentacija;
4. imovinsko stanje;
5. rođenje, genetske posebnosti, zdravstveno stanje, invaliditet;
6. bračni i obiteljski status (obiteljske obaveze, trudnoća);
7. osuđivanje;
8. starosna dob;
9. izgled i druga stvarna svojstva osobnosti, ili neka druga svojstva koje ti je neko neopravdano pripisao.
Iz navedenog vidimo da je diskriminacija vrlo opširan pojam te se ne bi smjela promatrati bez sagledavanja okvira u kojem se nalazi kako bismo utvrdili da li se radi o diskriminaciji ili su u pitanju samo ljudski cinizmi i loše ophođenje prema drugima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 17 stranica
  • Kultura, stil, život i rof Jelena Ivelić
  • Školska godina: Jelena Ivelić
  • Seminarski radovi, Skripte, Sociologija
  • Hrvatska,  Varaždin,  UNIVERZITET U ZADRU – Fakultet za sociologiju   Sveučilište Sjever, Koprivnica

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari