Odlomak

UVOD

Tema ovog seminarskog rada su ekspertni sistemi. Pod ekspertnim sistemima se podrazumjeva takva vrsta programske podrške ili softvera na računaru, koja u većoj ili manjoj mjeri zamjenjuje čovjeka – eksperta. Nešto više o značajnosti ekspertnih sistema reči ćemo u glavnom dijelu ovog rada.

Naime, prvo ćemo objasniti pojam i značaj ekspertnih sistema, kako bismo daljim čitanjem ovog rada mogli shvatiti njegovu srž. Nakon tog, objasnit ćemo komponente ekspertnog sistema. Izgradnja ekspertnih sisetma je za ovu temu jako značajno poglavlje, tako da će veći dio rada upravo obuhvatiti objašnjavanje ovih postupaka. U šestom dijelu rada govorit ćemo o razlikama između ekspertnih sistema i konvencionalnih programa, koje su mnogobrojne i jako bitne.

 

 

 

 

 

POJAM I ZNAČAJ EKSPERTNIH SISTEMA

U praksi se često javlja potreba za nizom specifičnih znanja danih u cjelini, brzo sigurno i povezano. Drugim riječima, želi se da u problematičnim situacijama i kod donošenja složenih odluka pomogne dobar stručnjak, vrhunski specijalista ili, kako se drugačije kaže, ekspert. Pomoć eksperta je dobro došla u složenim situacijama bilo koje oblasti ljudskog rada: medicini, pravu, građevinarstvu, industriji, marketingu itd.
Osnovna svojstva eksperta su da:

  • primjeni, na optimalni način, svoja znanja u rješavanju problema. Pri tome se podrazumijeva uzimanje u obzir činjenica i predviđanje relevantnih posljedica;
  • objasni i obrazloži svoje odluke i prijedloge;
  • komunicira sa drugim ekspertima i proširuje svoja znanja, prestruktuira i reorganizuje shvatanja i znanja;
  • formira i napušta određene zaključke, što dokazuje da je pronikao u suštinu određenih pojava i našao nove zakonitosti koje među njima vladaju;
  • određuje najbrži način dolaska do rješenja i njegove praktične primjene;
  • u specifičnim situacijama intuitivno (heuristički), na osnovu svih dosadašnjih iskustava i događaja ocijeni gdje se nalazi rješenje problema.

Imati pored sebe eksperta nije ni najmanje jednostavno, eksperata nema previše, nisu na raspolaganju u svakom trenutku i nisu ni jeftini. Osim toga ni jedan ekspert ne može da posjeduje sva znanja.
Današnji stepen razvoja moderne informatičke nauke sve više omogućava da se stalno može raspolagati ekspertnim uslugama. Pri tome se misli na ekspertne sisteme (ES). Pod ES se podrazumjeva takva vrsta programske podrške ili softvera na računaru, koja u većoj ili manjoj mjeri zamjenjuje čovjeka – eksperta. ES je u stanju da, na osnovu unesenih podataka i ugrađenih logičkih algoritama (pravila zaključivanja) i tako nastale baze znanja, efikasno pomogne korisniku u rješavanju specifične problematike.
Pored pojma ekspertni sistem koriste se i sljedeći pojmovi: sistem zasnovan na znanju, inteligentni informacioni sistem, inteligentni sistem zasnovan na znanju i sistem znanja. Ekspertnost se definiše kao znanje, razumijevanje i vještina rješavanja problema u određenoj oblasti.
Najpotpuniju definiciju ekspertnih sistema dalo je Britansko društvo za računare koja glasi: „Pod ekspertnim sistemima podrazumjeva se realizacija računarski bazirane vještine nekog eksperta čija je osnova u znanju i u takvom obliku da sistem može da ponudi inteligentan savjet ili da preuzme inteligentnu odluku o funkciji koja je u postupku. Ekspertni sistem posjeduje i karakteristiku da na zahtjev verifikuje svoju liniju rezonovanja, tako da direktno obavještava korisnika koji postavlja pitanje“.
Sistemski posmatrano pod ekspertnim sistemom podrazumjeva se podsistem područja vještačke intelegencije. Područje izgradnje ekspertnih sistema poznato je još kao naučni inžinjering (engl. „Knowledge Engineering“).
Ekspertni sistemi su skup kompjuterskih programa koji postižu visoki stepen rješavanja problema, i oni zahtjevaju dugogodišnje stručno obrazovanje pojedinaca. Ekspertni sistem predstavlja informacioni sistem koji koristi bazu znanja te kao takav služi kao konsultant rukovodiocu. Ekspertni sistemi predstavljaju pokušaj da se u kompjuterske programe ugrade procesi razmišljanja i odlučivanja koji se odvijaju kod ljudi eksperata.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari