Odlomak

UVOD

Finansijska tržišta su ona tržišta na kojima se trguje finansijskim sredstvima. Finansijska tržišta predstavljaju jedan od četiri osnovna oblika tržišta – pored roba, rada I usluga. Tržišta posreduju između ponude I potražnje, što u slučaju finansijskih tržišta znači između štednje I ulaganja.Finansijska tržišta predstavljaju najznačajniji deo integralnog tržišta jedne zemlje ili, šire posmatrano, jednog regiona. Finansisjko tržište, u osnovi, čine kreditno tržište i tržište hartija odvrednosti, pri čemu mogućnost razvoja i brzina rasta privrede jedne zemlje zavisi, pre svega, od razvijenosti tržišta hartija od vrednosti. U savremenim uslovima najbrži razvoj beleže tržište dužničkih i hibridnih hartija od vrednosti, kao i tržište izvedenih hartija, bez koga je nezamislivo poslovanje jer omogućava sniženje rizika i maksimiziranje profita različitih učesnika.Tržište kapitala u Srbiji je nestalo početkom Drugog svetskog rata i nije ga bilo decenijama za vreme socijalisticke vlasti.Počelo je da se obnavlja tek krajem 1980-ih. Berza je prestala sa radom aprila 1941, a obnovljena je 1989.godine.Prethodnica današnje Beogradske berze osnovana je 1894. i nekoliko puta je menjala ime.Iako je finansijsko tržište od vitalnog značaja za razvoj svake privrede, ono u Srbiji poslednjih godina beleže vrlo spor, nepotpun i vrlo prigušen napredak. Napredak je spor, zato što je i čitava srpska tranzicija spora. Nepotpun je zato što još uvek nema niza instrumenta koji postoje na standardnim finansijskim tržištima. A razvoj je prigušen zato što institucionalno okruženje, loša regulativa, visoke cene trgovanja, loše prakse rada i visoki porezi koče razvoj finansijskog tržišta.

1.Finansijski sistem

Finansijski sistem je jedan od sistema koji čini jednu ekonomiju, a koji se bavi štednjom I investicijama. Finansijski sistem je skup kanala kojima se alociraju slobodna sredstva od onih kojima su visak – suficitni subjekti, ka onima kojima su slobodna sredstva u manjku i kojima su neophodna – deficitni subjekti. Finansijski sistem se sastoji od grupe institucija u privredi koje pomažu da štednja jedne osobe odgovara investiciji neke druge osobe. Finansijski sistem usmerava retke privredne resurse od štediša ka zajmotražiocima.Finansijski sistem se sastoji iz tri segmenata : trzista, privrednih subjekata i pojedinaca.Kao takav finansijski sistem ima osnovni cilj da snabdeva kompanije – privredne subjekte,dovoljnom kolicinom novca i raznoraznim kreditima. Ti izvori sredstava omogucavaju privrednim subjektima nesmetan redovan rad, investiranje u privrednu delatnost, rast i razvoj privrednog subjekta.1 Sam finansijski sistem sastavni je deo privrednog sistema zemlje i ima za cilj omogućavanje nesmetanog toka finansijskih sredstavau okviru te društveno – ekonomske zajednice, drugim rečima,to je sistem “kanala” kojimase vrši transfer finansijskih sredstava izmeñu različitih grupa i subjekata u privredi.2
1.1 Karakter finansijskog sistema
.Finansijski sistem moze biti dvojnog karaktera. Postoje finansijski sistemi bazirani na bankama i finansijski sistemi bazirani na tržištu hartija od vrednosti.
Tržišni sistemi bazirani na bankama su najkarakteristicniji u Nemačkoj i Japanu gde su velike i jake banke jaki učesnici na finansijskom tržištu.
Finansijski sistemi bazirani na tržištu hartija od vrednosti su karakteristični za anglo-saksonske privrede.
Finasijska tržišta imaju funkciju da obezbede neophodna slobodna sredstva kao sredstva plaćanja. Takođe finansijski sistem obezbeđuje nesmetan i olakšan platni promet.On ima imobilizatorsku funkciju u cilju podsticanja da se slobodna sredstva prikupe odgovarajucim mehanizmima u vidu štednje.Zatim se ta sredstva alociraju ka investicionim projektima koji su profitabilni. Na taj nacin se smanjuju troškovi prikupljanja slobodnih sredava sa jedne strane , a sa druge strane sami imaoci slobodnih sredstava imaju veću sigurnost i obezbeđenje svojih sredstava.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari