Odlomak

1. Uvod
Voda je jedna od cetiri makrokomponente geografske sredine i ima veliki znacaj u zivotu i privrednoj delatnosti ljudi. Savremeni covek vodu koristi sve intenzivnije za potrebe energetike, navodnjavanja, vodosnabdevanja naselja i industrije, plovidbe, ribogojstva i sve vise u rekreacione svrhe.
U prirodi voda se moze naci u raznim agregatnim stanjima i u raznim sredinama. Ona moze biti u tecnom, cvrstom i gasovitom stanju, a mozemo je naci u atmosferi, na zemljinoj povrsini, ispunjavajuci izvesna udubljenja, formirajuci okeane, mora, jezera. Voda se, takodje, moze naci u razgranatoj recnoj mrezi, a ispod zemljine povrsine u zemljinoj kori kao podzemna voda. Shodno tome, vode ima u atmosferi, hidrosferi i litosferi.
Hidrologija je samostalna nauka koja se bavi izucavanjem voda u prirodi, njihovim rasprostranjenjem na Zemljinoj povrsini i u zemljistu , kao i pojavama i procesima koji se desavaju u vodi, odredjujuci zakonomernosti po kojima se te pojave i procesi razvijaju.
Voda je jedina materija na Zemlji koja se u prirodnim uslovima, koji postoje na povrsini nase planete, nalazi u sva tri agregatna stanja. Upravo zbog toga nema mesta na Zemlji gde je ne bi bilo.
Fizicka svojstva vode obuhvataju strukturu njenog molekula, agregatna stanja vode, potom njenu gustinu, boju providnost, ukus, miris i njena toplotna, elektricna i akusticna svojstva.
Vodeni ciklus, ili hidroloski ciklus se odnosi na neprekidnu razmenu vode u hidrosferi, izmedju atmosfere, vode iz tla, povrsinskih voda, podzemnih voda i biljaka.
Pijaća voda grada Niša

Niš je bogat vodenim resursima. Pijaća voda Niša spada u red najkvalitetnijih voda Srbije.
Dobre fizičko-hemijske osobine su dokaz za to, što pokazuju i rezultati 86.000 godišnjih fizičko-hemijskih, mikrobioloških, radioloških analiza. One se rade u laboratoriji JKP Naissus, Institutima za javno zdravlje u Nišu (takođe i u Beogradu) i u Institutu za biološka istraživanja Siniša Stanković u Beogradu.
Osim izvorišta ,,Mediana‟, sva su karstnog tipa, sa slivnim područjima koja nisu uopšte ili su slabo naseljena. Pomenuto izvorište ima površinu oko 300 ha,kod koga se prethodno tretiranom vodom iz Nišave nalivaju podzemni vodonosni slojevi putem 9 infiltracionih jezera. A kasnije se putem bunara, koji su povezani nategama, eksploatiše pitka voda odličnog kvaliteta.
Niškoj vodi nije potrebno da se dodaje hlor radi poboljšanja kvaliteta, to se radi isključivo preventivno. Cilj je održavanje najboljeg mogućeg kvaliteta gradske distributivne mreže, objekata vodosnabdevanja i dovoda do gradskih i ostalih naselja na distributivnoj mreži JKP Naissus.
Moravski vodovod

Moravski vodovod, kao deo Niškog vodovodnog sistema, snabdeva vodom za piće naredna seoska naselja: Miljkovac,Paljinu, Berčinac, Gornju Toponicu, Donju Toponicu, Donju Trnavu, Vrtište, Trupale i Supovac. Neophodna količina vode obezbeđena je kaptiranjem vrela “Pešter” i “Toplik” i izgradnjom bunara u aluvijumu Toponičke reke.
Voda sa ovih izvorišta doprema se do rezervoara pumpne stanice ,,Miljkovac‟, iz koga se upušta direktno u distribucioni cevovod Moravskog vodovoda.
Prosečna ostvarena količina vode sa izvorišta u Miljkovcu poslednjih godina kreće se između 10-20 l/s.
U podnožju Svrljiških planina, u karsnom području isprecenaog bezbrojnim pukotinama i pećinama, ispod kote 683 mnm ,,Goli vrh‟, na levoj obali Toponičke reke nalazi se izvor Pešter izdašnosti od 10 – 25 l/s. Izvor kaptiran je 1975. godine putem drenažnih krila – složenih po filtarskom sistemu i kaptežne građevine sa tri komore. Voda odvodi se PVC cevovodom Æ 250mm gravitaciono dolinom reke do rezervoara iznad sela Miljkovac, gde se posle dezinfekcije voda distribuira cevovodom Æ 300mm po selima sistema Moravskog. Ponekad usled većih padavina i naglog topljenja snega dolazi

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari