Odlomak

UVOD

Inflacija je trajan, kontinuiran rast opšteg nivoa cena. Ona zaokuplja podjednaku pažnju ekonomista, privrednika, građana i države. Često je istraživana, ali nikada dovoljno istražena tema.

Tema rada je često istraživana, nema zemlje u svetu koja se može pohvaliti da je trajno iskorenila uzroke porasta cena. Ključni uslov jačanja nezavisnosti i bezbednosti bilo koje zemlje danas jeste ostvarivanje makroekonomske stabilnosti. Inflacija je jedan od najčešće korišćenih indikatora stanja makroekonomske i ukupne stabilnosti zemlje.

Rad se sastoji iz dva dela. U prvom delu rada dati su teorijski aspekti posmatranja inflacije, pojam, vrste inflacije, načini izražavanja, razmotreni su uzroci i posledice inflacije. Težište u obradi ovog prvog dela je na vrstama inflacije, od kojih veliku primenu ima deflator bruto domaćeg proizvoda, zato što se inflacija najčešće izražava putem indeksa cena, pa sve to ukazuje na nominalni i realni bruto domaći proizvod.

U drugom delu rada predstavljeno je kretanje inflacije u Srbiji za period trećeg tromesečja 2012. godine, prema izveštaju o inflaciji koji sadrži informacije o sadašnjoj i očekivanoj inflaciji, analizu makroekonomskih kretanja koja je determinišu, a sve to je upotpunjeno adekvatnim podacima, slikama, grafikonima i tabelama.

Srbija je zemlja značajna za privlačenje novih investicija, što bi trebalo da doprinese i povećanju konkurentnosti Srbije na međunarodnom tržištu robe i kapitala. Inflacija ugrožava štednju građana, unosi neizvesnost u ekonomske transakcije, vrši preraspodele dohotka i obezvređuje domaći novac. Kako bi se inflacija držala pod kontrolom, neophodna je stroga monetarna disciplina. Monetarna politika svojim merama aktivno deluje tako da inflacija u srednjem roku bude u granicama dozvoljenog odstupanja od cilja, što je u sadašnjem okviru monetarne politike njena osnovna uloga. Za trajnije rešenje problema inflacije, Srbiji je potrebna svojevrsna strategija izlaska, odnosno realizacija projekta eliminacije uticaja osnovnih generatora hronične i visoke inflacije.

 

 

 
INFLACIJA

Inflacija kao pojava vodi poreklo još iz antičkog vremena, pre oko 4.000 godina. Ipak, velike inflacije nastaju tek s pojavom papirnog novca. Danas je inflacija prateća pojava razvoja velikog broja zemalja u svetu, kako razvijenih, tako i nerazvijenih. Zbog toga se vreme u kojem živimo neretko naziva vremenom inflacije. Ključni uslov jačanja nezavisnosti i bezbednosti bilo koje zemlje danas jeste ostvarivanje makroekonomske stabilnosti. To je stanje održive (u dugom roku) privredne stabilnosti ili privredne ravnoteže, koje se ostvaruje kontinuiranim i dinamičnim privrednim razvojem. Međutim, privrednog razvoja nema ukoliko privredni rast (kvantitativna komponenta privrednog razvoja) nije praćen određenim kvalitativnim promenama, pre svega smanjenjem nivoa inflacije.
Zemlje u razvoju karakteriše ostvarivanje privrednog rasta, bez razvoja jer je porast obima proizvodnje praćen istovremenim porastom inflacije. Na sve usporenijem privrednom rastu, siromašnijoj materijalnoj osnovi i razarajućem dejstvu inflacije na životni standard stanovništva, nerealno je zasnivati bilo kakva očekivanja jačanja makroekonomske stabilnosti i bezbednosti zemlje. Praksa većeg broja zemalja potvrđuje da unutrašnji ambijent (ekonomska i, iz nje izvedena, politička i ukupna stabilnost) ne samo da ne deluje snagom odvraćanja već pogoduje i podstiče aspiracije ugrožavanja bezbednosti zemlje. Nezavisnost zemlje na najvećim iskušenjima je, upravo, u razdobljima svekolikih napetosti u društvu, generisanih hroničnom hiperinflacijom. Inflacija je jedan od najčešće korišćenih indikatora stanja makroekonomske i ukupne stabilnosti zemlje. To postaje realnost zemalja sa hiperinflacijom, u kojima visok rast cena može postati generator političke nestabilnosti, uz opasnost izbijanja socijalnih nemira u društvu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari