Odlomak

Uvod u Sistem

Sistem je funkcionalni skup objekata i njihovih veza. Svaki od objekata u sistemu posjeduje niz svojstava (atributa). Takođe i veze između pojedinih objekata (elemenata) sistema se mogu opisati nizom atributa. Sistem intereaguje sa okolinom. Uticaj okoline na sistem naziva se ulazom dok se uticaj sistema na okolinu naziva izlazom. Također, sistem može da intereaguje sa drugim sistemima. Veze sistema sa okolinom se može ostvariti razmjenom materije, energije i informacija. Način na koji su elementi sistema povezani određuje strukturu sistema. Struktura sistema direktno određuje funkcionisanje sistema.

Sistemi se dijele na osnovu različitih kriterija:

Po načinu kreiranje: – prirodne
– vještačke
Po stepenu apstrakcije: – apstraktni
– realni
Po promjenljivosti u vremenu: – statički
– dinamički
Po određenosti ponašanja: – deterministički
– stohastički
Po složenosti: – prosti
– složeni
Po povezanosti sa okolinom: – otvoreni
– zatvoreni

 Podatak i informacija

Podatak je kodirana predstava neke osobine, nekog koncepta, objekta, činjenice ili događaja u realnom sistemu. Informacija je protumačeni podatak odnosno znanje koje se može “izvući” iz podatka. Podatak i informacija se koriste kao sinonimi. Podatak je međutim objektivna kategorija dok je informacija subjektivna kategorija odnosno zavisi od načina na koji neki pojedinac tumači ili koristi predstavljeni podatak. U okviru ovog rada mi ćemo podrazumjevati da se podaci mogu reprezentovati na kompjuterski prihvatljiv način, odnosno da se mogu kvantifikovati brojevima, karakterima, datumima itd. Način na koji dolazi do formiranja podatka nas ne interesuje. Međutim, interesuju nas procesi obrade podataka koji mogu da dovedu do kreiranja drugih podataka ili do određene akcije. Pod informacionim sistemom podrazumjevamo sistem koji svoje veze sa okolinom obavlja razmjenom informacija. Napomenimo da informacioni sistem ne mora biti zasnovan na rаčunaru ali da ćemo mi u okviru ovog rada razmatrati samo one informacione sistema koji su realizovani na računaru. Ovakvi sistemi se nazivaju CBIS (Computer Based Information Systems). Razvoj informacionih sistema posebno postaje dinamičan šezdesetih godina kada se razvijaju sistemi za automatsku obradu podataka.

Proučavanje informacionog sistema

Informacioni sistemi se proučavaju na različitom nivou na velikom broju škola i
fakulteta. Postoji poseban smjer na kome se izučavaju informacioni sistemi i projektovanje informacionog sistema u okviru desetak predmeta. Na tehničkim fakultetima informacioni sistemi se obično proučavaju iz ugla projektanta, programera, održavanja, računarske povezanosti, projektantna baza podataka. Na fakultetima društvenih nauka obično se proučavanje informacionih sistema sagledava sa stanovišta
podrške poslovnim procesima. Na zapadu postoje posebni fakulteti na kojima se izučavaju informacioni sistemi.

Tipovi informacionih sistema

− Upravljački informacioni sistem – UIS (Management Information Systems – MIS) je sistem koji prenosi čuva i obrađuje podatke potrebne za upravljanje.
− Sistem za podršku odlučivanju (Decision Support Systems) je informacioni sistem koji
potpomaže donošenje odluka.
Po načinu primjene informacione sisteme možemo grubo podijeliti na one koji vrše samo
skladištenje i pronalaženje informacija i one koji vrše obradu. Mi ćemo razmatrati sistem koji sa svojim podsistemima može da realizuje obe ove operacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari