Odlomak

1. UVOD

„Bez ljubavi neka niko ne ulazi u hram
prosvjete jer će biti nesretan i to
nesretniji što više zna a manje ‘’
Davorin Trstenjak

Osim porodice, škole su najvažnije institucije u kojima mladi ljudi provode vrijeme. Upravo zbog toga one se trebaju smatrati utočištem za djecu u kojem svi imaju na raspolaganju sredstva za ispunjenje svakog aspekta svojih mogućnosti.
Učenjem i poučavanjem osiguravamo prirodan, razuman i ubrzan edukativni razvoj koji vodi društvenom i individualnom prosperitetu. Djeca u školi trebaju više pravilno učiti, a manje biti poučavana. Učenje ne može bez poučavanja jer su to dva procesa koji idu zajedno.
U današnje vrijeme znanje više nije nešto čime se može ovladati, već nešto što treba sticati, i to cijeli život, jer se spoznaje mijenjaju i bogate iz dana u dan.
Međutim, ma koliko osposobili učenika za samostalno učenje nastava neće moći bez nastavnika. On će biti još potrebniji, samo će se njegova uloga mijenjati i više će biti u funkciji edukativnog razvoja pojedinca.
Inovacije u nastavi podrazumijevaju smanjivanje nastavnikove autoritativne pozicije i dopuštanje većih sloboda učenicima u radu, posebno u odlučivanju šta će od predviđenog gradiva usvojiti, na kojoj razini i kojim će sadržajima bogatiti svoje znanje.
Kako bi nastavnici uspješno ostvarili sve prethodno navedeno potrebno je ne samo da poznaju ličnost djeteta, nego i da su osposobljeni da u skladu sa njihovim mogućnostima, zadacima škole unapređuju i inoviraju svoj način rada. Zadatak ovog rada je približiti i objasniti kako uvođenjem inovacija, nastavnik svojim može učiniti nastavu savremenijom i puno kvalitetnijom.
2. INOVACIJE U NASTAVI
Prirodna je situacija da savremena nastava prati razvoj tehnologije, te nastoji u obrazovni proces uvesti nova nastavna sredstva kako bi se učenicima približio nastavni sadržaj, kako bi ih motivirali na rad, poboljšali razumijevanje, otkrivanje i usvajanje novih pojmova, pojava i zakonitosti. Kao što su tokom prošlih godina u nastavni proces kao pomagala ušli grafoskopi, dijaskopi, episkopi, magnetofoni i dr., tako smo danas svjedoci sve češćeg poučavanja i učenja uz pomoć računara, pripadnih vanjskih jedinica i programske podrške. Škole se ubrzano opremaju osobnim računarima, laptopima, raznim vanjskim jedinicama kao što su printeri, projektori, skeneri. Sve je to podržano različitim vrstama programa, od koji mnogi imaju edukacijsku komponentu. Nastavnik veoma važnu ulogu u savremenoj nastavi i uvođrnju inovacija.
2.1. Nastavnik kao faktor odgojnog rada
Nastavnik je profesionalni odgajatelj, on ostvaruje ciljeve i zadatke odgoja, pruža učenicima teorijska i praktična znanja i vješine. On nastoji kod učenika formirati pravilan pogled na svijet, formirati karakter i pozitivne osobine ličnosti. Kao što vidimo, njegova uloga je velika, složena i odgovorna. Da bi mogao uspješno obaviti svoju funkciju nastavnik treba biti stručno osposobljen, ali on treba biti snažna i zrela ličnost u kojoj će učenici naći podršku i uzor u ponašanju. Upravo zbog toga nastavnik je veoma bitan faktor odgojno – obrazovnog procesa. Kvaliteta budućeg obrazovanja možemo slobodno reći, zavisi od kvalificiranosti i motiviranosti nastavnika. Bognar L. i Malijević, M. opisuju funkciju nastavnika na sljedeći način:
„On je planer i programer, suradnik i organizator, mentor i savjetnik, te inspirator, izvor informacija i evaluator. Ponekad će se baviti i pedagoškom terapijom, a zadužen je i za didaktičko oblikovanje i izradu, te izbor medija koji će se koristiti u različitim pedagoškim situacijama.“( Bognar, L., Matijević, M. (1993), Didaktika, Zagreb, Educa, str, 176.)
Na žalost, nastavnicima se nije poklanjala ona pažnja koju oni zaista zaslužuju. U savremenoj nastavi oni dobivaju novu i puno značajniju ulogu.
2.2. Nove uloge nastavnika
Danas, škola ima jednu sasvim novu funkciju. Ona podrazumijeva i promjenu uloge nastavnika. Do tih promjena dolazi, prvenstveno, zbog naglog porasta ljudskog znanja kao i zbog promjena u dostupnosti tih znanja. Došlo je i do velike promjene u društvu, odnosno dolazi i do razvijanja demokratskih odnosa. Sekulić-Majurec, A. o promjeni uloge nastavnika piše sljedeće: „… nastavnik više nije netko tko ima moć, vlast nad informacijama, tko širi mudrost i znanje, kao što ni učenik više nije pasivni primatelj tog znanja, što utječe na promjenu odnosa među njima.“( Sekulić – Majurec, A. (2007), Kurikulum: uloga sudionika odgojno – obrazovnog procesa u stvaranju, provedbi i vrednovanju kurikuluma, u: Previšić, V. (ur.), Kurikulum: teorije-metodologija-sadržaj-struktura, Zagreb, Školska knjiga, str. 369.).
Kao što vidimo nastavnik više nije posrednik između nastavnih sadržaja i učenika. On više nije isključivo organizator odgojno – obrazovnog procesa. Nastavnik postaje jedan kreativan i odgovoran stručnjak, sa novim oblikom komunikacije u školi. Pored toga, nastavnici imaju obavezu, da pored održavanja nastave, pomažu u razvoju škole. Njegove posebne obaveze se odnose na stvaranje kurikuluma. Ako kurikulum shvatimo kao strogo propisani nastavni plan i program, onda ulogu nastavnika ne trebamo posebno objašnjavati, jer je to ona uloga koju je nastavnik imao u tradicionalnoj školi. U tako shvaćenoj koncepciji kurikuluma nastavniku ostaje uloga poslušnog izvršitelja zacrtanog. On će i dalje nastojati da predviđeno vrijeme ispuni obradom gradiva, ali i ispunjavanjem rubrika u dnevnicima rada. Ako nastavnika posmatramo sa te strane može nam se učiniti da je njemu važnije da tačno popuni dnevnike nego da provjeri koliko su učenici imali korist, i koliko su shvatili određeno gradivo.
Ako kurikulum shvatimo kao nacionalni, više otvoren a manje strogo struktuiran,nastavnik više neće imati ulogu poslušnog izvršitelja nečeg unaprijed planiranog. Upravo u ovakvom kurikulumu nastavnik dobiva ulogu aktivnog stvaraoca. Samim tim nastavniku se pruža mogućnost da sam izabere nastavne sadržaje koje će obraditi, sadržaje koji će zaista biti korisni učenicima, koji će im služiti u životu. Radeći po tom kurikulumu nastavnik osposobljava učenike za prilagođavanje na brze promjene u svijetu. Svojom novom ulogom nastavnik osposobljava učenke i za samoobrazovanje, to jeste osposobljava ih da sami dolaze do novih znanja korištenjem različitih medija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari