Odlomak

UVOD

Svaka država tj., zemlja ima platni bilans. Platni bilans definiše kao sistemski dvostrani pregled svih ekonomskih transakcija obavljenih između rezidenata i nerezidenata u određenom vremenskom periodu, najčešće u jednoj godini. Pod rezidentima se podrazumijevaju pravna lica koja imaju svoja sedišta, tj. fizička lica koja imaju svoje prebivalište u dotičnoj zemlji.U međunarodnom platnom prometu do danas su učinjeni veliki napori da bi se poboljšala organizacija poslovanja banaka i kadrovska struktura,razvili informacioni sistemi, uvele tehnološke komponente i elektronski novac. I pored svih ovih poboljšanja samo funkcionisanje međunarodnih plaćanja ima određene slabosti koje su rezultat političkih i ekonomskih problema (recesija svetske privrede).Bez sagledavanja svih relevantnih faktora koji imaju uticaj na kvalitet obavljanja međunarodnog platnog sistema nije moguća reforma sistema međunarodnog plaćanja. Postoji mišljenje da je područje međunarodnog platnog prometa suženo u odnosu na unutršnji platni promet,što se ogleda u kontroli obavljanja poslova platnog prometa sa inostranstvom.Međunarodni platni promet se odvija u posebnim sistemskim i organizacionim uslovima.

Danas platni promet omogućava učesnicima u plaćanju korišćenje savremenih instrumenata plaćanja kao i mogućnost da izaberu način plaćanja. Da bi se postigla efikasnost, tačnost i ekonomičnost platnog prometa mora postojati uzajamna uskladjenost izmedju organizacije procesa plaćanja, instrumenata, oblika i načina plaćanja. Učesnici u platnom prometu moraju da ispune odredjene zahteve: primenu zakonskih propisa,pravilan izbor oblika načina i instrumenata plaćanja, pravilno ispostavljanje naloga platnog prometa, pravovremeno podnošenje naloga.

Savremena ekonomska teorija i praksa,medjunarodnim ekonomskim odnosima pridaju posebnu paznju i znacaj.U osnovi toga stoje ekonomski interesi drzava i njihovih ekonomija.Iz medjunarodnog ekonomskog okruzenja dolaze brojni uticaji koji su od narocitog znacaja za privredni razvoj i tekuću ekonomsku stabilnost i saradnju svake zemlje.Možemo reći da u osnovi medjunarodnih ekonomskih odnosa stoje tri osnovna razloga zbog kojih zemlje pojedinačno učestvuju u njima:

  1. razlike u uslovima proizvodnje medju zemljama i područjima sveta,
  2. opadajući troskovi proizvodnje i različitost u ukusima(veca ponuda na trzistu i potpunije zadovoljavanje potreba).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari