Odlomak

UVOD

U svakodnevnom privrednom i naučnom životu termin projekat je u veoma širokoj upotrebi. Bilo da se radi o osvajanju novog proizvoda, rekonstrukciji proizvodnog pogona, izgradnji nove fabrike ili određenom istraživačkom poduhvatu, uvek se govori o planiranju i realizaciji određenog projekta.
Pojam projekta najčešće se definiše kao složeni poslovni poduhvat koji se preduzima u budućnosti da bi se dostigli ciljevi u predviđenom vremenu i sa predviđenim troškovima.
Pod pojmom projekta se podrazumeva poduhvat, zadatak, problem i proces itd. koji treba planirati i izvesti. Projekat predstavlja poseban poduhvat koji se ne može ponoviti. On obično podrazumeva ostvarenje planiranih rezultata u okviru određenog vremenskog perioda i budžeta. Svaki projekat je jedinstven i stoga se njegov ishod ne može predvideti sa potpunom sigurnošću. Projekti su poduhvati koji sadrže rizik.
Pod projektima se u literaturi podrazumevaju složeni, jednokratni, u cilju usmereni poduhvati ili zadaci, koje treba ostvariti sa ograničenim ljudskim i materijalnim resursima, u zadatom, odnosno planiranom vremenu.
Možemo izdvojiti nekoliko opštih karakteristika koje se vezuju za opšti pojam projekta i mogu da budu polazni osnov za jednu uopštenu i prihvatljivu definiciju.
Ove karakteristike se mogu izložiti na sledeći način:
– projekat predstavlja veoma složen poduhvat sa velikim brojem aktivnosti i učesnika
– projekat ima sve elemente poslovnog procesa
– to je poduhvat koji se odvija u budućnosti
– to je poduhvat koji je jedinstven, odnosno neponovljiv
– projekat je vremenski ograničen i jednokratan
– projekat sadrži konačne ciljeve koje treba postići
– to je poduhvat u kome učestvuju ograničeni ljudski i materijalni resursi
– to je poduhvat koji zahteva koordinaciju u realizaciji i kojim se mora upravljati da bi se efikasno realizovao.
Bez obzira koja vrsta projekta je u pitanju, svi projekti imaju svoj konačni cilj koji treba postići. Da bi se to učinilo potrebno je projekat najpre planirati i pripramiti za realizaciju, a zatim ga realizovati. Znači da bi se projekat realizovao i dostigli postavljeni ciljevi projekta, odnosno da bi projekat prošao svoj put od ideje do konačnog završetka, neophodno je da prođe odredjeni broj faza i aktivnosti.
1. POJAM I KARAKTERISTIKE INVESTICIONOG PROJEKTA
Opšti pojam projekta obuhvata na određeni način i pojam investicionog projekta, s tim
da investicioni projekat kao i druge vrste projekta ima i određene specifičnosti. Posebnost
investicionih projekta je u tome što su oni usmereni na izgradnju objekata, zgrada, hala, energetskih postrojenja, infrastrukture (saobraćajne, energetske, komunalne itd.). Drugim rečima, investicioni projekti su projekti kojima se obezbeđuje realizacija ulaganja u osnovna sredstva u različitim oblastima privrednog, vojnog, društvenog rada i života.
U ekonomsko-finansijskom smislu, kada su u pitanju investicioni projekti, značajna je ocena efektivnosti kapitalnog ulaganja, pri čemu se pretpostavlja da preduzeće ima više alternativa od kojih se svaka može posmatrati kao poseban investicioni projekat. Njegovo izvršenje ili efektivnost ne zavise od odobravanja dodatnih kapitalnih izdataka. On je nezavisan od drugih projekata u tom smislu da ne može biti izveden kao faza nekog većeg programa.
Investicioni projekat ima sve opšte osobine i karakteristike u kontekstu opšteg pojma projekta. Međutim, određene osobine, odnosno karakteristike, specifične za investicione projekte izdvajaju ga na određeni način u odnosu na ostale vrste projekta. Moglo bi se govoriti o velikom broju karakteristika, a to su sledeće osnovne karakteristike:
1. Dug vremenski period;
2. Kompleksnost (složenost);
3. Zahteva veliku količinu resursa;
4. Potrebna su velika finansijska sredstva;
5. Faza realizacije traje duže od faze pripreme;
6. Razdvojena funkcija upravljanja i realizacije;
7. Kontrola i praćenje tokom svih faza upravljanja;
8. Primena standardnih softvera;
Najpre, radi se o dugotrajnim projektima, odnosno vreme od ideje o potrebi za investiranjem
do konačne realizacije investicionog projekta može biti i nekoliko godina i u praksi je takav slučaj najčešći. Investicioni projekat je karakterističan i po tome što sadrži veliki broj faza realizacije i aktivnosti koje moraju da se sprovedu, što zahteva dosta vremena. Veliki broj faza i aktivnosti nisu nisu zasebne celine već se u velikoj meri prepliću i grade razgranatu mrežu međusobnih odnosa što investicioni projekat čini kompleksnim zahvatom. Pored velikog broja faza, podfaza i aktivnosti, složenost i kompleksnost projekta čini i veliki broj učesnika u projektu. Može se reći i da složenost izvora finansiranja doprinosi takođe složenosti investicionog projekta. Svakako da je investitor najzainteresovaniji za brzu i efikasnu realizaciju projekta. Međutim, mnoge aktivnosti ne zavise od investitora već i od drugih učesnika projekta (projektanti, izvođači radova, dobavljači opreme i materijala, nadzorni organ, različiti državni organi, banke, itd.). Velika količina resursa je redovni pratilac investicionih projekata. Za izgradnju jednog objekta ili opremanje određenog objekta potrebno je obezbediti velike količine materijala, opreme, delova, veliki broj radnika itd. Prethodno nabrojane karakteristike zahtevaju angažovanje velikih inansijskih sredstava. Od pripreme, izrade studija, tehničke dokumentacije, projektovanja, izvođenja radova, nabavki opreme, materijala i delova, pa do sve do puštanja investicije u rad, odnosno stavljanja u funkciju podrazumeva angažovanje velikih finansijskih sredstava. Priprema projekta traje od ideje za investiranjem do vremena početka realizacije. U pripremnom delu se izrađuju prethodna studija izvodljivosti, studija izvodljivosti, tehnička dokumentacija, donose se potrebne odluke. U delu realizacije se vrši izvođenje radova, izgradnja investicionog objekta, montaža opreme itd. što vremenski traje duže nego deo koji se odnosi na pripremu. Upravljanje investicijom vrši investitor preko neke od organizacionih formi za upravljanje investicionim projektom. Sama realizacija investicije je poverena izvođačima radova, ili montaže opreme, s tim što investitor koji upravlja projektom nije odvojen od realizacije projekta u bukvalnom smislu. Naprotiv, stalni nadzor i kontrola realizacije od strane investitora je obavezna aktivnost svakog investitora. Kontrola i praćenje investicionog projekta, traje kao podproces procesa upravljanja od početka pa do kraja projekta tj. kontrola i praćenje projekta prisutna je i u pripremnom delu i u delu realizacije projekta. U savremenim uslovima neophodna je informatička podrška upravljanju investicionim projektom. Ova podrška se organizuje preko informacionih sistema, pa do posebnih softvera za upravljanje investicionim projektom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari