Odlomak

Kinantropološka analiza – Hokej na ledu

1. UVOD

Hokej danas predstavlja jednu od najbržih kolektivnih igara na svetu ali ujedno i jedan od najstarijih kolektivnih sportova. Naravno njegova forma se od nastanka do danas menjala i postoje mnoge varijante ovog sporta ali je u svakom suština ista.
Originalna igra ili bar njene primarne forme potiču iz Egipta, a slike i podaci koji postoje egzistiraju još od 4000. Godine p.n.e. Zapravo to je bila preteča današnjeg hokeja na travi ili polju. Igre u kojima se zakrivljenom palicom udara predmet raznih oblika poznate su odavno. Naziv hokej koristi se od 16. veka, a poreklo reči nije razjašnjeno. Negde se navodi da reč potiče od starofrancuske reči hoquet koja je označavala pastirski štap, dok postoje i navodi da je u pitanju stara holandska reči hokkie, što označava malu kućicu za pse koje su korišćene za označavanje gola. Većina tih igara se igrala na travi i otvorenim prostorima ali u vreme dugih i hladnih zima, narod je pokušavao da primenjuje istu igru na ledenim površinama kao što su zamrznute reke i jezera. Više dela holandskih slikara iz 16. veka prikazuje igru sličnu hokeju na ledu što dokazuje dugu tradiciju postojanja.

U Evropi se razvilo više igara srodnih hokeju, poput škotske igre shinty ili shinney i irske hurling. Iseljenici su ih preneli igre na severnoamerički kontinent, gde je prilagođen zimskim uslovima. Tako su engleski i francuski doseljenici u Kanadi igrali hokej na zamrznutim rekama i jezerima kližući na cipelama na koje su pričvrstili oštrice noževa za rezanje sira. U mnogim zapisima grad Windsoru u kanadskoj provinciji Nova Scotia se označava kao mesto gde se igrala igra najsličnija današnjem hokeju na ledu. Takva igra je sadržala elemente hokeja na travi ali sa pojedinim agresivnijim i dinamičnijim elementima koji su preuzeti iz igara koje su igrali kanadski domorodci. Prvi je put u igri hokeja umesto loptice upotrebljena pločica (pak) 1860. u gradu Kingstonu u kanadskoj provinciji Ontario. Kanadska Amaterska Asocijacija 1943. godine je Kingston proglasila rodnim gradom hokeja na ledu, jer tamo je 1886. između studenata Queen’s Univerziteta i Vojnog Univerziteta Kanade održana utakmica za koju se mislilo da je prva zabeležena, što se nakon daljeg istraživanja pokazalo kao netačno. Po današnjim podacima udruženja, najstarija utakmica je održana u Halifaxu 1859. godine, zabeležena u članku u Boston Evening Gazette iz iste godine.

Moderni hokej se razvio u Montrealu, gde je ujedno osnovano društvo, Univerzitet i u celini gledano taj sport se u potpunosti popularizovao i razvijao širom Kanade. Mnogi imućni građani su podržavali tako atraktivan i dinamičan sport pa je godine 1888. guverner Kanade Frederick Arthur Lord Stanley of Preston u Montrealu prilikom posete jednoj utakmici hokeja koji mu se toliko dopao da je primetio da bi pobedniku prvenstva trebalo dodeliti trofej. Stanley Cup, koji se i danas dodeljuje pobedniku prvenstva NHL-a. Za razliku od hokeja koji se igrao u Kanadi, u Rusiji je postojala slična igra (bendi) ali je u njoj umesto 6 igrača učestvovalo 11 i igralo se na terenima veličine fudbalskog terena. Još u svojim začecima, hokej su igrale i dame.
Hokej na ledu u Evropu su donela petorica sinova upravo Lorda Stanleya, čija je ekipa 1895. pobedila ekipu engleskog dvora (u kojoj su igrali budući kraljevi Edward VII i George V). U Velikoj Britaniji je do 1903. osnovana liga sa pet ekipa.
Na poziv francuskog žurnaliste Luisa Magnusa u maju 1908.godine u Parizu su se sastali delegati iz Francuske, Belgije, Švajcarske, Velike Britanije i doneli odluku da se osnuje Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG).Formalno, odlukom prvog profesionalnog predsednika federacije (Valter Braun), 1954.godine, naziv LIHG se menja u IIHF (skraćenica engleske verzije naziva organizacije).
Pored amaterskog hokeja, na severnoameričkom kontinentu se razvijao i profesionalni hokej na ledu, tako da je ovo područje bilo relativno nezainteresovano za amaterski hokej. U okviru zajedničke Kanadsko-Američke hokej lige (NHL) razvijao se brz i atraktivan hokej, koji je privlačio i veliki broj gledalaca i ozbiljna materijalna sredstva.Poslednjih nekoliko decenija NHL je vodeći u razvoju i podizanju kvaliteta hokeja, tako da se većina inovacija prvo pojavljuje i testira u NHL, a tek naknadno se primenjuju u IIHF.(Geczi, 2009).

Među najuspešnijim nacijama u ovom sportu prema rang listi su Kanada, Švedska, Rusija, Češka, Finska, SAD, Slovačka i Švajcarska. Kod dama je nešto drugačija situacija pa su SAD, Kanada i Finska najbolje selekcije. Rusija, Kanada, Češka i Švedska su osvajale najviše medalja na Svetskim prvenstvima što dokazuje njihovu nadmoćnost u ovom sportu. Reprezentacija Srbije sa nalazi na 30. mestu na rang listi i u drugoj je diviziji.

Prvo predavanje vezano za hokej na ledu na području nekadašnje Jugoslavije održano je u Zagrebu 1894. godine, a hokej u Srbiji je počeo da se igra 1903. godine nakon što je donesena osnovna oprema iz Švedske. Prva službena hokejaška utakmica na prostorima Jugoslavije održana je u Zagrebu 1919. kada je HAŠK savladao PHSD sa 2:0. Prvo klizalište u Beogradu napravljeno je 1936. godine na Tašmajdanu. Teniski klub Beograd je 1938. godine polivanjem 6 svojih terena napravio prvo hokejaško igralište po međunarodnim standardima i na tom igralištu su održane prve dve zvanične hokejaške utakmice u Srbiji. Prvi hokejaški turnir u Beogradu održan po međunarodnim pravilima održan je 1940. godine. Srpski klizački savez je osnovan 4. februara 1940. u Beogradu i činilo ga je 6 klubova. Po dva kluba su bila iz Beograda (BTK i BBK) i Palića (PSK i TKP) i po jedan iz Novog Sada (TKNS) i Starog Bečeja (SD Slavija). Prva veštačka ledena površina u Novom Sadu je otvorena 1972. godine. Sarajevo je 1984. godine bilo domaćin Zimskih olimpijskih igara u okviru kojih je održan i hokejaški turnir. Hokejaške utakmice igrale su se u dvoranama Zetra i Skenderija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari